• Heidi og Vidar Edvardsen gruer seg til å sitte i samme rom som Anders Behring Breivik. Her ved graven til sønnen Andreas.

    FOTO: DAN PETTER NEEGAARD

- Jeg tror det blir en tøff påkjenning

- Jeg gruer meg, men jeg har gjort alt jeg kan for å forberede meg til denne dagen, sier Heidi Edvardsen. I dag møter hun terroristen som drepte sønnen, Andreas Edvardsen.

Ett skudd i hodet, og to i nakken. Hvert av de tre skuddene var dødelige. Slik døde 18 år gamle Andreas Edvardsen på Kjærlighetsstien på Utøya 22. juli.

Tirsdag går foreldrene Vidar og Heidi til rettssal 250 med blandede følelser.

Obduksjonsrapporten til sønnen skal gjennomgås. De gruer seg, men har forberedt seg lenge.

Video

 

- For første gang var det høylytt gråt i sal 250

Rettskommentator Inge D. Hanssen synes det er vanskelig å beskrive stemningen i rettssalen mens minneordene blir lest opp etter obduksjonen.

- Jeg har lest obduksjonsrapporten, har sett alle bildene og satt meg inn i all informasjon som har vært tilgjengelig om Andreas sitt dødsfall. Jeg har også snakket med den ene overlevende fra det stedet Andreas ble drept. Så det vil nok ikke komme så mye informasjon i retten som er ny for oss, sier Heidi Edvardsen.

Gruer seg til å sitte i samme rom

Det er møtet med sønnens drapsmann som ekteparet har gruet seg mest til.

- Det blir en spesiell opplevelse å sitte der i samme rom som han. Jeg er usikker på hvordan jeg kommer til å reagere på det, sier Heidi.

Hun har fulgt store deler av rettssaken fra Tinghuset i Fredrikstad. Vidar Edvardsen har ikke orket det, og rettsdagen i Oslo blir den første han følger.

Les også

Sorgen var som et vondt sjokk de første dagene og ukene. Så ble den enda dypere

Aftenposten har møtt tre familier som lever midt i den lange sorgen.

 

- Jeg drar vel nå fordi jeg vil se denne mannen i samme rom som meg én gang. Se at han faktisk er et levende menneske. Men jeg tror det blir en tøff påkjenning, og jeg gruer meg til hele den merkelige settingen det blir, sier Vidar.

- Har kjent et sinne

Han har sett Anders Behring Breivik i nyhetene på TV, og har inntrykk av en ynkelig, stakkarslig fyr.

- Jeg kjenner ikke sinne når jeg ser på han. Men det kan hende jeg blir provosert når jeg sitter der og ser ham så nære, sier han.

Det samme føler Heidi Edvardsen. Hun har sett gjerningsmannen på storskjerm i retten flere dager, men har ikke hatt noen sterke følelser rundt det.

- Jeg har bare tenkt at han er en patetisk usling. Innimellom har jeg kjent et sinne, men jeg er egentlig ganske likegyldig til ham, sier Heidi.

Hun forteller at hun har valgt å følge rettssaken så tett fordi det har betydd mye å få mest mulig informasjon om det som skjedde på Utøya.

Ekteparet gleder seg til hele rettssaken er ferdig, og håper det ikke blir noen ny rettsrunde.

- Hvis det hadde vært et normalt dødsfall, så hadde verden begynt å gå videre etter begravelsen. Men jeg føler ikke at vi får begynt å gå videre ennå. Hele denne prosessen er så opprivende. Håpet er at vi kan komme litt forbi det etter første rettsrunde, sier Vidar Edvardsen.

Video

 

Obduksjonen av 22. juli ofrene

Torleiv Rognum ledet det kompliserte arbeidet med å få obdusert ofrene etter terroraksjonen.

Les også:

Les også

Spesial

Hver uke, ett ord

Illustrasjon: Arne Nøst

Kjetil Østli om rettssaken

Aftenposten-journalist Kjetil Østli forsøkte å oppsummere ukene i rettssalen ved å ta utgangspunkt i ett ord hver uke.

De sakkyndige

Psykiater-rapportene

Retten fant Breivik tilregnelig og straffskyldig. Aftenposten har sammenlignet rapporten til Torgeir Husby og Synne Sørheim med den rapporten Terje Tørrissen og Agnar Aspaas har skrevet. Klikk og sammenlign punkt for punkt.

Tidslinje

Dag for dag

Dette skjedde i rettssalen

Uke 1
Dag 1 - mandag 16. april.
Breiviks innledende opplesing
Dag 2 - tirsdag 17. april.
Dag 3 - onsdag 18. april.
Dag 4 - torsdag 19. april.
Dag 5 - fredag 20. april.

Uke 2
Dag 6 - mandag 23. april.
Dag 7 - tirsdag 24. april.
Dag 8 - onsdag 25. april.
Dag 9 - torsdag 26. april.
Dag 10 - fredag 27. april.

Uke 3
Dag 11 - torsdag 3. mai.
Dag 12 - fredag 4. mai.

Uke 4
Dag 13 - mandag 7. mai.
Dag 14 - tirsdag 8. mai.
Dag 15 - onsdag 9. mai.
Dag 16 - torsdag 10. mai.
Dag 17 - fredag 11. mai.

Uke 5
Dag 18 - mandag 14. mai.
Dag 19 - tirsdag 15. mai.
Dag 20 - onsdag 16. mai.

Uke 6
Dag 21 - mandag 21. mai.
Dag 22 - tirsdag 22. mai.
Dag 23 - onsdag 23. mai.
Dag 24 - torsdag 24. mai.
Dag 25 - fredag 25. mai.

Uke 7
Dag 26 - tirsdag 29. mai.
Dag 27 - onsdag 30. mai.
Dag 28 - torsdag 31. mai.
Dag 29 - fredag 1. juni.

Uke 8
Dag 30 - mandag 4. juni.
Dag 31 - tirsdag 5. juni.
Dag 32 - onsdag 6. juni.
Dag 33 - fredag 8. juni.

Uke 9
Dag 34 - mandag 11. juni.
Dag 35 - tirsdag 12. juni.
Dag 36 - onsdag 13. juni.
Dag 37 - torsdag 14. juni.
Dag 38 - fredag 15. juni.

Uke 10
Dag 39 - mandag 18. juni.
Dag 40 - tirsdag 19. juni.
Dag 41 - onsdag 20. juni.
Dag 42 - torsdag 21. juni.
Dag 43 - fredag 22. juni.

August
Dag 44 - Dommen, fredag 24. august.
22. juli-kommisjonens rapport, onsdag 15. august.

Nyhetsgrafikk

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester