Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • De fleste artene på bunnen av Akerselva har ikke tålt klorutslippet.

    FOTO: INGAR STORFJELL

Akerselva helt ute av balanse

De forskjellige bunndyrene i Akerselva har tålt klorutslippet veldig forskjellig. Derfor er livet i elven helt ute av balanse.

Les også:

Førsteinntrykket av skadene i Akerselva kom etter undersøkelser med hov. De viste at fisk og kreps er borte. Det ubesvarte spørsmålet var om bunndyrene, matfatet til fisken, også var forsvunnet. Nå har seniorforsker Torleif Bækken ved Norsk institutt for vannforskning (NIVA) hatt tid til å studere bunnprøver fra Akerselva litt nøyere. Konklusjonen er den samme:

- Det er liv, men det er kraftig redusert. Balansen mellom artene er også blitt veldig skjev fordi noen har tålt klorutslippet godt, mens andre later til å være fullstendig utradert, sier Bækken.

Prøvene hans burde inneholdt tusenvis av døgn- og steinfluer, men han fant bare tre. På den annen side ser bestanden av vårflue ut til å være bortimot intakt.

- Jeg har ingen forklaring på at noen arter ser ut til å ha klart seg ganske godt, sier han.

For å få fisken og livet tilbake så fort som mulig, har det vært luftet tanker om å hente bunndyr og vegetasjon fra andre elver i Nordmarka og sette dem ut i Akerselva. Bækken er skeptisk.

- Jeg er ikke sikker på at det er en god idé og heller nok i retning av å avstå fra en slik stor aksjon. Jeg tror vi bør overlate til naturen å bygge seg opp igjen.

- Hvor lang tid vil det ta?

- Det vil ta lengre tid, men hvor lang tid det tar, er vanskelig å si, sier Bækken.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Tirsdag 8. mars sprang en ledning på vannrenseanlegget Oset ved Maridalsvannet lekk. Da lekkasjen ble oppdaget onsdag morgen, hadde 6000 liter kloroppløsning lekket ut øverst i elven. Utslippet har utryddet nesten alt liv i elven.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

NRK-medarbeider truet av aserbajdsjanske myndigheter

Den norsk-iranske komikeren skal ha blitt avkledd og tvunget til å trampe på det iranske flagget mens politimenn filmet ham. Utenriksdepartementet ser alvorlig på saken.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger