-
Luftambulansen på bakken på grunn av ny askesky. FOTO: FRANK LYNUM
Askesky stenger tre helikopterbaser
Luftambulansen på bakken flere steder i Sør-Norge.
AV: torstein hanssen
Oppdatert 28. april kl. 12.50:
Nå er følgende baser berørt av askeskyen:
Trondheim, Dombås og Lørenskog kan ikke ta av. Arendal, Ål og Førde er operative, men har noen begrensninger med hensyn til hvor de kan fly. Bergen og Stavanger er ikke berørt. Flygerne holder seg fortløpende orientert om når og hvor de kan fly, melder Norsk Luftambulanse på sine sider
En askesky over Sør-Norge fører i formiddag til at flyvningene til Norsk Luftambulanse er innstilt ved basene på Dombås, i Ål og Lørenskog.
Det er også innført begrensninger på trafikken ved basene i Førde og Arendal.
Basen til Norsk Luftambulanse i Trondheim er foreløpig åpen, men kan bli stengt senere i dag fordi området med askeskyen trekker seg nordover.
De øvrige basene er åpne med normal drift.
- Basene som er stengt i formiddag er Dombås, Ål og Lørenskog. I Førde er det ingen flyvninger nord og øst for basen, mens det er ingen flyvninger fra basen i Arendal nord for Skien, opplyser kommunikasjonssjef Marte Ramborg i Norsk Luftambulanse til adressa.no.
Også stengte baser i går kveld
En lignende askesituasjon som er ventet over Trøndelag førte i går kveld til at fire av sju luftambulansebaser i Sør-Norge ble midlertidig stengt i går kveld.
Ambulansehelikoptrene i Bergen, Førde og Ål ble holdt på bakken til asken hadde beveget seg videre, mens det var redusert aktivitet ved basen i Stavanger.
-Det er opp til mannskapet på hver enkelt base å avgjøre om de vil sette helikoptrene på bakken. Marte Ramborg i Norsk Luftambulanse
Området for askeskyen ligger i dag tidlig over de midtre og sørøstlige delene av Sør-Norge. Området strekker seg fra kysten mellom Nordmøre og Sogn og Fjordane og sørøstover til Østlandet.
- Det er opp til mannskapet på hver enkelt base å avgjøre om de vil sette helikoptrene på bakken, opplyser kommunikasjonssjef Marte Ramborg i Norsk Luftambulanse.
Dersom helikoptrene ikke flyr, finnes det ambulansebiler som gjør at lege og redningsmannskaper kan rykke ut til steder som kan nås med bil.
Eurocontrol (Den europeiske organisasjon for luftfartssikkerhet) definerer dette området som et sone 2-område hvor det er opp til hvert enkelt flyselskap å avgjøre om askeskyen får innvirkning på flyvningene.
Fordi den nåværende askeskyen inneholder langt mindre aske enn da vulkanutbruddet kom for to uker siden har verken SAS eller Norwegian avlyst noen av sine flyvninger de siste dagene, mens det har vært innskrekninger i driften hos Norsk Luftambulanse og hos Widerøes.
Askeskyen ligger fra bakkenivå og opp til 6000 meter.
Asken forsvinner sent i ettermiddag
Prognosekartet fra britiske Met Office viser at området med aske forsvinner fra Trøndelag sent i ettermiddag.
Utenom Norge er det bare deler av Sør-Sverige og kysten av Litauen som er berørt av den nye askeskyen.
Fra i kveld vil det også ligge et område med aske fra 6000 til 11 000 meter over Latvia og deler av Hvite-Russland.
Området med totalt flyforbud ligger i dag tidlig over de vestlige og sørvestlige delene av Island. Dette området omfatter flyplassen i Reykjavik.
Les også
Siste fra seksjon
-
Matmor var på «hundevisker-show» mens hunden vansmektet i glovarm bil
Politiet måtte knuse ruten for å få ut den firbente.
27 mai 2012 07:42
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

