Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Bistandsadvokat Mette Yvonne Larsen og barnevernskonsulent Ole Martin Hejll har sammen varslet om barnevernssaken om de to brødrene fra Vestfold.

    FOTO: JAN T. ESPEDAL

Barnevernet brøt loven - vernet ikke småbrødre

Grusom oppvekst. Gjentatte meldinger om rusmisbruk og omsorgssvikt var ikke nok til at barnevernet tok guttene fra mor.«Svært alvorlig».Nå gir fylkesmannen kommunene Re, Nøtterøy og Tønsberg krass kritikk for deres håndtering av saken.

De to små brødrene – som i dag er 10 og 12 år gamle – skal ha blitt voldtatt og torturert av barnevakter som moren overlot dem til.

Barnevernet mottok et tosifret antall bekymringsmeldinger om barnas oppvekst hos moren. Likevel måtte de bli hos henne i åtte år.

Nå har fylkesmannen i Vestfold konkludert i barnevernssaken som har foregått i de tre kommunene.

Bruddene handler om oppfølging av tiltak for barna og at barna ikke ble tatt fra mor på et tidligere tidspunkt.

Uvanlig

– Dette er en svært alvorlig og vond sak. Det er selvsagt uvanlig at vi som fylkesmann ettergår saksbehandlingen i en enkeltsak over flere år i flere kommuner.

Det sier utdanningsdirektør i Vestfold kommune, Kari Evensen. Hun forteller at det også er sjeldent at en fylkesmann påviser lovbrudd i kommuners håndtering av barnevernssaker.

– Jeg er ikke kjent med at det eksisterer noen lignende tilfeller på dette, sier hun.

– Det alvorligste lovbruddet vi har påpekt, dreier seg om Re kommune som ikke utførte handleplikten sin når det gjelder midlertidig og akutt omsorgsovertagelse. Det på tross av at de hadde nok informasjon til å vite at en omsorgsovertagelse var strengt nødvendig.

Torturert og voldtatt

Den tragiske historien til de to brødrene skapte voldsomme reaksjoner da mediene fortalte om den i 2009.

I avhør fortalte den yngste gutten at mennene moren overlot ham og broren til, voldtok dem. De skal ha blitt holdt under vann for å trues til å utføre seksuelle handlinger både på mennene og på hverandre.

Barnevernet anmeldte forholdet til politiet, men til tross for dommeravhør, tekniske bevis og identifisering på bilde ble saken henlagt.

Riksadvokaten begrunnet henleggelsen med at beviskravet ikke var oppfylt.

Bekymringsmeldinger

Nå er det altså barnevernet selv som er under lupen for å ikke ha grepet inn i guttenes situasjon tidligere.

Den første bekymringsmeldingen kom da den eldste gutten var bare et halvt år gammel.

Det forteller guttenes bistandsadvokat Mette Yvonne Larsen.

– I løpet av de neste åtte årene kom det et tosifret antall meldinger til barnevernstjenestene. Melderne var bekymret for alt fra barnas oppførsel til morens tilsynelatende rusproblemer, sier hun.

Seks år

Larsen forteller at barnevernet underveis satte i verk ulike tiltak, men først i 2004, seks år etter første bekymringsmelding, ble det fremmet sak om omsorgsovertagelse. Flertallet fant da at mor kunne gi barna forsvarlig omsorg.

Saken ble ikke anket videre, noe barnevernstjenesten i Nøtterøy nå får kritikk av fylkesmannen for.

Sloss nakne

Bistandsadvokaten forteller at omsorgssvikten fortsatte etter dette.

– Nye bekymringsmeldinger gikk på at barna kledde av seg og sloss nakne. De møtte ikke til skole og barnehage og var borte i flere uker av gangen.

I 2006 blir Ole Martin Hejll, som driver et selvstendig barnevernsforetak, leiet inn av Re kommune for å ta over guttenes sak.

– Jeg skjønte straks at barna ikke kunne bo hos moren.

Han forteller at han etter å ha forhandlet med guttenes mor i to måneder fikk henne til å si fra seg omsorgen.

Først da kom guttene i fosterhjem, og historiene om de alvorlige overgrepene begynte å komme frem. I 2007 anmeldte barnevernet og Hejll saken til politiet.

Unik rapport

Bistandsadvokaten til de to guttene er fornøyd med alvoret i den unike rapporten.

– Den gir klar kritikk til alle de tre kommunene og varsler oppfølging. Jeg har ikke så mye tro på oppfølgingssamtaler med rådmannen. Her må de sette klare mål og gi frister. Jeg mener også at en så krass kritikk bør følges opp med økonomiske sanksjoner. Gi dem 100.000 kroner i bot så skjønner kanskje rådmannen at det trengs flere stillinger, sier Mette Yvonne Larsen.

Hun varsler at hun på vegne av guttene vil gå til millionsøksmål. Larsen mener rapporten bør tas til etterretning i barnevernstjenesten over hele landet.

– Dette gjelder ikke bare de tre kommunene i Vestfold. Hele Kommune-Norge må se hva som er i ferd med å skje: De gjør ikke et godt nok arbeid for barn. Jeg har jobbet med barnevernssaker i 22 år og har mange ulike kommuner som klienter. Det som er skremmende, er at denne historien ikke er spesiell. Det spesielle er at vi har fått historien ut.

Gir ikke bøter

Kari Evensen fra fylkesmannen forteller at det ikke er aktuelt for dem å politianmelde dette eller gi kommunene bøter.

– Det vanligste er et bistandsadvokaten eventuelt går til søksmål.

Les også

Siste fra seksjon

Over 40000 barn og unge får bistand fra barnevernet hvert år. Det finnes en barnevernstjeneste i hver kommune. Barnevernstjenestene er organisert under det statlige barne- ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir). Fylkesmannen i hvert fylke fører tilsyn med barnevernstjenestens arbeid. I alvorlige saker kan barnevernet be om at fylkesnemnda vurderer omsorgsovertakelse – da blir barna flyttet fra foreldrene til fosterhjem eller institusjon.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger