Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Regjeringen har vært under hardt press i Navarsete-saken.

    FOTO: GORM KALLESTAD/ SCANPIX

Bekrefter at Navarsete rapporterte gaven

Nå legger kommunalministeren frem bevis.

- Jeg synes fortsatt ikke det burde vært nødvendig, sa Liv Signe Navarsete på en direktesendt pressekonferanse.

- Jeg håper det fortsatt er mulig å ha tillit, selv om jeg har gjort en feil, sa Sp-nestlederen.

Hun fikk spørsmål om hvorfor hun først nektet å utlevere skattebeviset.

- Det var fordi det var en diskusjon om hva som tilhører det offentlige rom. Et likningsdokument er et privat dokument mellom en enkeltperson og skatteetaten, svarte Navarsete.

Hardt presset



Etter å ha vært under hardt press i går, onsdag, gikk kommunal- og regionalministeren til slutt med på å legge frem bevis for at armbåndet hun fikk av Kjell Inge Røkke ble innrapportert til likningsmyndighetene.

Skatt Vest kan nå bekrefte at Liv Signe Navarsete innraporterte et armbånd for inntektsåret 2006, opplyser Kommunal – og regionaldepartementet i en pressemelding.

Verdien ble fastsatt til 27.150 kroner.

- Ubegrunnet tvil



Senterpartilederen har høstet sterk kritikk fra flere hold etter at det kom fram at hun fikk og beholdt et kostbart gullarmbånd da hun var gudmor ved dåpen av ferja Bergensfjord i 2006. Gaven ble gitt fra Røkke-eide Aker da Navarsete var samferdselsminister.

Hun er også blitt sterkt kritisert for at hun ikke innrapporterte gaven til den frivillige gaveregisteret til Stortinget.

- Det ble sådd ubegrunnet tvil om jeg hadde innrapportert verdien på gaven til skattekontoret. Jeg regner med at all tvil om innrapporteringen nå er fjernet, sier Navarsete i en pressemelding.

- Det er jeg glad for, sier Senterparti-lederen.

Ripe i lakken



Gavesaken har gitt Liv Signe Navarsete en kraftig ripe i den politiske lakken. Fire av ti mener Sp-statsråden bør trekke seg.

– Jeg har gjort en feil, så får det være opp til folket om de kan bære over med meg og fortsatt ha tillit til meg som statsråd, sa Navarsete onsdag.

VG Nett har fått InFact til å spørre folket hva de mener om statsråden som er i hardt vær etter at hun mottok et armbånd til 26.500 kroner fra Aker Yards.

38 prosent av de spurte mener Navarsete bør trekke seg, mens 45 prosent synes hun kan bli sittende.

– Dette viser at hun ikke har havarert totalt, men at det er en solid ripe i lakken, sier fagsjef Knut Weberg i InFact. Han understreker at resultatet er et tegn på et alvorlig tillitsbrudd, selv om man tar høyde for at undersøkelsen er gjennomført mens saken var på sitt kanskje heteste.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Navarsete har offentliggjort dette brevet fra skatteetaten, som viser at hun betalte skatt for smykket hun mottok som statsråd.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger