• Politiet beslagla trafikkdata fra Sigurd J. Klomsæts klienttelefoner.

    FOTO: Thomas Winje Øijord

Ber tingretten undersøke Klomsæt-beslag

Må se om politiet hadde lov til å beslaglegge vitnetelefonene til Klomsæts advokatkontor.

Politiet beslagla trafikkdata fra advokat Sigurd Klomsæts klienttelefoner da de etterforsket om han har lekket informasjon til pressen i terrorsaken. Nå bes tingretten om å se på om politiet hadde lov til å beslaglegge vitnetelefonene.

Trafikkdata fra til sammen fem telefoner som tilhører Klomsæts advokatkontor, ble beslaglagt. Telefonene disponeres av Klomsæt selv, hans kone og en advokatkollega. Tre av telefonene brukes til klientkontakt, skriver VG.

Taushetplikt

Ifølge avisen hadde ikke politiet noen rettslig kjennelse for å ta beslag i telefonene, men brukte i stedet en paragraf i straffeprosessloven som sier at «ting som antas å ha betydning som bevis», kan inndras.

Advokat Arvid Sjødin, som representerer Klomsæt, sier det har vært utstrakt klientkontakt til og fra telefonene.

- Det kan foreligge forhold underlagt taushetsplikten advokater har i materialet. Da har ikke politiet adgang til å ta beslag, sier Sjødin.

Sjødin ber nå Asker og Bærum tingrett foreta en rettslig vurdering av beslagets lovlighet.

Politiadvokat Knut Skavang i Asker og Bærum politidistrikt sier til VG at politiet fikk tillatelse fra Post- og teletilsynet om å be Klomsæts teleoperatør om innsyn i trafikkdataene. Teleselskapet ga frivillig fra seg dataene, sier han.

- Mitt syn er at dette ikke er informasjon underlagt den absolutte taushetsplikt, sier Skavang og understreker at politiet ikke er på jakt etter, eller har opplysninger om at dette beslaget inneholder informasjon underlagt taushetsplikten.

Men han understreker at politiet ikke vil bruke resultatene videre i saken, dersom tingretten skulle komme fram til at politiet har brutt loven.

(©NTB)

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Mot konkurs for østerriksk entreprenør-gigant

Alpine Bau ble tildelt milliardkontrakt for bygging av E6 og jernbane mellom Minnesund og Brøhaug. Nå går det mot kroken på døren for den østerrikske entreprenøren.

- Takk til alle som har tenkt på meg, det har betydd veldig mye

Monica Barstad var savnet i Hellas i en uke. - Jeg fikk sjokk da jeg sjekket Facebook-profilen min, sier hun og takker alle som har hjulpet henne.

Tjenester