-
Berit Reiss-Andersen er leder i Advokatforeningen. Hun skal erstatte Sissel Rønbeck i Nobelkomiteen.FOTO: SCANPIX/Marit Hommedal
Berit Reiss-Andersen inn i Nobelkomiteen
Berit Reiss-Andersen (57) skal erstatte Sissel Rønbeck (61) i Nobelkomiteen. Det er første gang på 30 år at Arbeiderpartiet velger et medlem til komiteen som står utenfor sentrale parti- eller LO-organer.
AV: NTB
Berit Reiss-Andersen er leder i Advokatforeningen og tidligere statssekretær i Justisdepartementet. Hun erstatter Sissel Rønbeck, som har sittet i komiteen i 18 år, skriver Dagens Næringsliv.
- Reiss-Andersen er en person med politisk og personlig integritet og som er svært dyktig. Hun har en tydelig forankring i norsk politikk, som er en viktig kvalifikasjon, sier Arbeiderpartiets parlamentariske leder Helga Pedersen.
Forslaget om Reiss-Andersen kom fra partiledelsen og ble banket gjennom på Aps gruppemøte onsdag.
Frp kunne ha byttet ut sitt medlem i komiteen nå, men de har valgt å gjenoppnevne Inger Marie Ytterhorn (70) for en ny periode.
Helga Pedersen erkjenner at debatten rundt sammensetningen av Nobelkomiteen har påvirket beslutningen om å oppnevne Reiss-Andersen.
- Det er momenter vi har hatt med oss i diskusjonen av de aktuelle kandidatene. Å ha forankring i norsk politikk er en god kvalifikasjon. Erfaringer utover dette er selvsagt også en styrke, sier hun. (©NTB)
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
Telenettet i ferd med å komme opp i Oppland
Seks av de tolv basestasjonene i Oppland som var satt ut av spill på grunn av flom og ras, er nå tilbake i drift. Situasjonen ser lysere ut, opplyser Telenor.
24 mai 2013 09:02
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Slår opp nye romleirer ved Sognsvann
Statsbygg og Oslo kommune forbereder nye aksjoner mot bostedsløse i Marka.
- Norge er verdens mest feminine land - bortsett fra Sverige
Norge er tuftet på kvinnelige verdier, hevder nederlandsk kulturforsker i A-magasinet i dag.