Bjørnøy griper inn - Røkke må vente
Kjell Inge Røkke må smøre seg med tålmodighet. Fra regjeringshold blir drømmevilla-prosjektet kraftig forsinket.
AV: lars nehru lars nehru sand
Helen Bjørnøy går mot Fylkesmannen i Oslo og Akershus og ber Asker Kommune utarbeide reguleringsplan for området hvor Kjell Inge Røkke vil bygge luksusvillaen på 700 kvadratmeter. Planarbeidet tar trolig mellom et halvt og ett år; i mellomtiden må Røkke vente.
Pressområde
- Jeg ønsker ikke at det skal gis dispensasjon fra kravet om reguleringsplan. Nå må kommunen utarbeide en plan. Dette er snakk om omfattende utbygging i et pressområde i strandsonen, da er det viktig at det foreligger en helhetlig plan, sier Bjørnøy til Aftenposten.Bjørnøy avviser at Røkke som person, eller gigantvillaens dimensjon har virket inn på hennes avgjørelse.
- Jeg henger meg ikke opp i hvem det gjelder, fastsår hun.
Grundig vurdering
- Du overprøver din faginstans, fylkesmannen. Hvilke tanker gjør du deg om det?- Det har krevd en grundig vurdering fra min side, men jeg har likevel valgt å gjøre det, sier Bjørnøy. Hun mener hun handler i tråd med fylkestingets signal; at det er uvanlig og uheldig at Asker Kommune gir dispensasjon fra kravet om reguleringsplan.
Kommunen ga i utgangspunktet klarsignal til å bygge, men vedtaket ble overprøvd av Akershus fylkeskommune. Dette vedtaket ble i sin tur overprøvd av Fylkesmannen i Oslo og Akershus som mente at Asker kommune hadde foretatt en forsvarlig vurdering.
Ukjent for Røkke
Røkkes utbygger er helt ukjent med Bjørnøys inngrepen.- Dette er helt ukjent for meg. Hvorfor spør du om dette? Jeg har ingen kommentar, sier entreprenør Ivar Rune Ansnes når Aftenposten ringer kort tid etter Bjørnøys utspill.
- Vi holder på med prosjektering av eiendommen, er alt han vil si om prosjektet.
Kostbar eiendom
Asker Kommune godkjente opprinnelig gigantvillaen. Både fylkeskommunen og naboer klaget, og saken ble på nytt vurdert hos Fylkesmannen i Oslo og Akershus.Røkke skal allerede ha betalt 30,8 millioner for eiendommen som strekker seg over to tomter, i følge Dagens Næringsliv.
VG har tidligere skrevet at boligen er på cirka 700 kvadratmeter fordelt på 32 rom. Tidligere planer inneholdt seks peiser, svømmebasseng, tennisbane, tre brygger, to sandstrender og eget parkeringsanlegg med plass til 14 biler, i følge avisen.
Les også
Siste fra seksjon
-
Matmor var på «hundevisker-show» mens hunden vansmektet i glovarm bil
Politiet måtte knuse ruten for å få ut den firbente.
27 mai 2012 07:42
Relaterte bilder
Helen Bjørnøy. FOTO: Borgen Ørn E.
Her er en modell som viser Kjell Inge Røkkes planer for tomten på Konglungen i Asker. FOTO: SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.


Kommentarer