-
De 19 personene i bussen hadde problemer med å komme seg ut, etter at ekspressbussen mellom Bergen og Ålesund ble blåst av veien.
FOTO: Runar Sandnes
Buss kjørte av veien etter snøskred
Ekspressbuss med 19 personer ble dyttet av veien av en trykkbølge etter snøskred.
AV: fred c. gjestad
En buss har kjørt av veien etter snøskred på E39 sør for Byrkjelo, i Våtedalen.
- Ingen personer skal være skadet, sier operasjonsleder Stig Inge Hauge ved Sogn og Fjordane politidistrikt til Aftenposten.no.
19 personer
Det var 19 personer i bussen som ble tatt av et snøskred på europaveien ved 13-tiden tirsdag. 17 passasjerer og to sjåfører.
Ifølge politiet hadde disse problemer med å komme seg ut av bussen, som ble liggende delvis på siden.
Bussen skal ha blitt kastet åtte til ti meter fra veien.
De første meldingene til politiet gikk på at bussen hadde veltet, noe som viste seg å ikke stemme. Bussen skal ha kjørt ut av veien som følge av en trykkbølge som kom etter et snøskred.
Redningsmannskaper i Sogn og Fjordane rykket ut mannsterkt til stedet, med både politi, ambulanse og brannvesen.
Bussen ble liggende med så mye snø rundt seg at det tok en stund før passasjerene kom seg ut. Bussen er skadet, men ingen vinduer skal ha blitt knust i utforkjøringen.
Legetilsyn
Ved 14-tiden er alle personene i bussen evakuert over i en avlastningsbuss og kjørt fra ulykkesstedet.
- De får nå tilbud om legetilsyn, sier Hauge.
Ingen skal være fysisk skadet.
- Sjåføren er natrulig nok nedfor og ganske sjelven etter hendelsen, men det ser ut til å ha gått bra med ham også, sier direktør i Sogn billag, Olav Terje Hove, til Aftenposten.
- Passasjerene er nå på vei til helsesenteret i Gloppen kommune, der de vil få debriefing og oppfølgning av kommunens helseteam før de blir braktet med buss til sitt bestemmelsessted, sier Hove.
Bussen skal være en ekspressbuss fra Fjord1 Buss Møre med sjåfør frå Sogn Billag, ifølge Firda.no. Bussen var på vei fra Bergen til Ålesund.
Stor skredfare
Det er stor skrefare i store deler av landet, og spesielt på Vestlandet.
Spesielle snøforhold denne vinteren har gjort at snøen har en lagdeling som gjør den utsatt for snøskred. Når det i tillegg blir spesielle værforhold som på vestlandet, gjør det at skredfaren er særlig stor.
- Vestlandet og Møre- og Romsdal er spesielt skredusatt nå, sier Kjetil Brattlien, skredekspert ved Norges Geologiske Institutt, NGI.
Ifølge Statens Vegvesen er det tirsdag formiddag 19 veistrekninger som et stengt på grunn av ras, eller fare for ras.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.


