Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Datatilsynet skeptisk til mobiltjeneste for barn

Datatilsynet mener mobiltjenesten Bipper åpner for overvåking av barn, og har bedt selskapet om mer informasjon før lanseringen neste måned.

Datatilsynet har overfor Computerworld tidligere kalt mobiltjenesten Bipper for «overvåking». Tjenesten blir lansert av mobilselskapet Tele2 i neste måned. Blant annet får foreldre muligheten til å spore hvor barna er, og foreldrene kan også kontrollere hvem barna kan ringe.

Datatilsynet opplyser til Klassekampen at Bipper-gründer Silje Vallestad er innkalt til et møte i slutten av denne måneden. Tilsynet skal da få en presentasjon av det nye produktet.

- Utgangspunktet mitt for å lage denne tjenesten er det behovet jeg selv har følt som mor. Det har føltes feil og utrygt å gi en åpen voksenmobil til barna mine. Derfor har jeg utviklet en programvare som gjennom en sikker nettportal gir foreldre mulighet til å definere grenser for hvordan barnet kan bruke mobilen sin, sier hun.

Seniorrådgiver Gunnel Helmers i Datatilsynet sier det er viktig at personvernet ivaretas, noe som er bakgrunnen for at tilsynet har bedt om mer informasjon.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger