-
Flere av departementene kan nå flytte tilbake til Regjeringskvartalet, departementene som holdt til i høyblokka må finne seg langsiktige løsninger andre steder.FOTO: PAAL AUDESTAD
Departementene gjeninntar Regjeringskvartalet
Både i går, i dag og i morgen flytter flere departementer tilbake i Regjeringskvartalet.
Allerede i går var det første departementet på plass i Regjeringskvarteret. Da flyttet Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet tilbake i R5 i Akersgata 59.
- De som kan flytte tilbake gjør det i morgen og på mandag, forteller kommunikasjonsrådgiver Ann Kristin Lindaas i Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet til Aftenposten.no.
Flyttet inn i går
Det er hennes departement, i samarbeid med Statsbygg, som har ansvaret for lokaliseringen av departementene. Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet var samtidig det første departementet som inntok Regjeringskvartalet etter bombeangrepet.
- Vi flyttet inn i går, opplyser Lindaas.
De øvrige departementene som nå har fått klarsignal til å flytte tilbake til kontorene sine er Landbruks -og matdepartementet, Kommunal -og regionaldepartementet, Samderdselsdepartementet og Barne-, likestillings- og inkluderingdepartementet.
- Vi tar regjeringskvartalet tilbake. Fikk akkurat beskjed om at jeg kan gå på jobb på mitt eget kontor i R5 imorgen, skriver Audun Lysbakken, Barne-, likestillings- og inkluderingsminister på Twitter.
Landbruks -og matdepartementet bekrefter på sine nettsider at de er på plass igjen på mandag.
Flere kan flytte inn snart
I R5 er det ikke så store skader. Det er en del knuste ruter, men ellers er bygget relativt uskadet.
Også Finansdepartementet og Fiskeri -og kystdepartementet kan flytte tilbake til sine lokaler i løpet av relativt kort tid.
- Det er ganske mange ruter som har gått i Finansdepartementet, men selve bygget er bra. Fiskeri -og Kysdepartementet kan flytte inn veldig snart. De er ikke så veldig berørt, sier Lindaas.
Det er også bestemt at Statsministerens kontor flytter inn til Forsvarsdepartementet.
Departementene på befaring i dag
Statsbygg har utarbeidet en liste med over 9000 ledige kontorplasser i Oslo sentrum. De ligger i en gangavstand på 10-20 minutter fra Regjeringskvartalet.
- I dag og i morgen er departementene som trenger nye lokaler på befaring i bestemte lokaler. Statsbygg har en liste klar, og så må departementene selv på befaring for å se om lokalene som er egnet eller ikke, forteller Lindaas.
De departementene som trenger langsiktige løsninger er Justis -og politidepartementet, Arbeidsdepartementet, Nærings -og handelsdepartementet, Olje -og energidepartementet og Kunnskapsdepartementet.
Ifølge Lindaas har Helse -og omsorgsdepartementet funnet seg nye lokaler på egenhånd.
- I forhold til kontorkapasitet så har vi funnet mer enn nok. Nå handler det om å finne de beste lokalene. Den avgjørelsen tar hvert enkelt departement, sier Lindaas.
Les også
Siste fra seksjon
-
«Slik er det å dø, tenkte jeg. Så våknet jeg.»
Leve. Det eneste som demper kvalmen, er de utrolige historiene om hvordan de overlevde.
27 mai 2012 00:40
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

