-
På en pressekonferanse fredag ettermiddag varslet justisminister Knut Storberget (Ap) enda mer politi for å bekjempe voldtektsbølgen i hovedstaden.
Dobler antall politifolk i Oslo
Oslopolitiet får hjelp fra UP for å stanse voldtektsbølgen.
AV: arild jonassen
Oslo er rystet av en serie overfallsvoldtekter. Så langt i år er det anmeldt 51 overfallsvoldtekter, noe som er dobbelt så mye som i hele 2010. Politiet har allerede satt inn i underkant av 20 ekstra politifolk i helgene som skal patruljere de mest utsatte områdene i byen.
På en pressekonferanse fredag ettermiddag varslet justisminister Knut Storberget (Ap) enda mer politi for å bekjempe voldtektsbølgen i hovedstaden.
FOTO: FOTO: SCANPIX
Mer politi i gatene
Antall uniformerte politifolk som skal patruljere gatene, blir doblet. Fem patruljer fra UP (Utrykningspolitiet) skal delta, og det vil bli enda mer politifolk fra UP i Oslos gater i helgene fremover, varslet Storberget.
- Vi vil også vurdere å senke nivået for registrering av DNA til å gjelde i saker med under 60 dagers strafferamme. Det fordi mange som begår alvorlig kriminalitet også begår mindre alvorlig kriminalitet, sier Storberget.
Det vil også bli iverksatt et utvidet regionalt samarbeid med andre politidistrikt rundt Oslo i kampen mot nye overfallsvoldtekter.
Ansetter nye folk
Politiinspektør Hanne Kristin Rohde, sjef for vold- og sedelighetsseksjonen, varslet på pressekonferansen at det skal komme ti nyansettelser på sedelighetsavsnittet i Oslo-politiet.
- Det er imildertid noe som ikke vil skje over natten. Vi vil satse på kvalitet, og få inn dyktige folk, sier Rohde.
I tillegg har mange meldt seg til å gå som natteravn i helgen.
- I helgen har vi også cupfinale. Det betyr mange mennesker ute i byen. Vi håper det vil bidra til større trygghet, og ikke større utrygghet for folk. Vi håper at alle voksne som er ute kan bidra ved å varsle fra hvis de ser ting de mener kan knyttes til voldtekt eller andre overfall, sier Oslos politimester Anstein Gjengedal.
Les også
Siste fra seksjon
-
«Slik er det å dø, tenkte jeg. Så våknet jeg.»
Leve. Det eneste som demper kvalmen, er de utrolige historiene om hvordan de overlevde.
27 mai 2012 00:40
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

