-
FOTO: SARA JOHANNESSEN, SCANPIX
Døddrukken ungdom får ikke hjelp nok
Helsetilsynet har avdekket en urovekkende mangel på oppfølging av unge med alkoholforgiftning. Tilfeldigheter og lite kunnskap preger tilbudet.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Til tross for omfattende rusforskning i Norge avdekkes urovekkende mange hull og mangler når det gjelder alkoholforgiftning. Rapporten beskriver en tjeneste full av tilfeldigheter, mangel på helhet og lite kunnskap. Hva pasienten får av oppfølging, avhenger i stor grad av kompetansen og holdningene til personalet de møter. - Ikke noe rusmiddel har større utbredelse enn alkohol, og skadene er store. Likevel ser vi at hele systemet er mer giret mot opiater og overdoser, sier direktør Lars Hanssen i Helsetilsynet til Aftenposten. Hanssen tror at årsaken til den dårlige oppfølgingen etter alkoholforgiftning er alkoholens dobbeltrolle som både nytelsesmiddel og rusmiddel. Han minner om at i Regjeringens handlingsplan for rusmiddelproblemer, er helhetlig behandling og rehabilitering høyt prioritert.
Unge kvinner.
Tre grupper er overrepresentert blant dem som kommer til legevakt eller sykehus med alkoholforgiftning: * Unge med liten alkoholerfaring og som ser ut til å ha psykiske problemer. * Tyngre rusmiddelmisbrukere som lever marginalisert og kaotisk. * Voksne kronikere som tåler mindre enn før.Kraftig økning.
Rapporten fokuserer spesielt på de unge, fordi økningen i antall akutte forgiftninger er betydelig, særlig blant kvinner. Siden 1999 er tallet mer enn doblet.De fleste tror at de unge drikker for mye fordi de er uvant med alkohol. Nå tyder mye på at det hos enkelte er et bevisst ønske om ikke å ha kontroll, å drikke seg bevisstløs.- Har noen psykiske plager, er det enda viktigere med oppfølging. Da er det ikke godt nok å bare tørke dem opp og sende dem diskret hjem til foreldrene, sier han. Helsetilsynets direktør mener utviklingen er så alvorlig at bevisstheten rundt alkoholforgiftning må økes og kompetansen i systemet sikres med nye og gode rutiner. - Folk som forsøker å begå selvmord i dag, blir fanget opp av et system og gitt tilbud. Slik bør det også være ved akutt alkoholforgiftning, sier Hanssen.Ut på dagen.
I dag kan man ikke få skrevet personer som kommer til legevakt eller sykehus med akutt forgiftning raskt nok ut. Det skjer gjerne tidlig neste morgen, før sykehuset våkner til liv. Dermed blir de ikke koblet til videre oppfølging, PP-tjeneste, psykolog eller hva de ellers måtte ha behov for. - Stat og kommune har et klart ansvar for at tjenestene er forsvarlige. Hvis pleierne ikke vet nok og fagmiljøet ikke er enige om hva vi bør forvente av tjenesten og hva som er forsvarlig og god praksis som alle bør følge, er det kanskje ikke å vente at det ikke er bedre. - Som tilsynsfører kan jeg si at slik bør det ikke være, og her har flere en jobb å gjøre, sier direktør Lars Hanssen.Les også
Siste fra seksjon
-
«Slik er det å dø, tenkte jeg. Så våknet jeg.»
Leve. Det eneste som demper kvalmen, er de utrolige historiene om hvordan de overlevde.
27 mai 2012 00:40
Dette krever Helsetilsynet:Fellesfaglige standarder må utarbeides. Retningslinjerfor et oppfølgingstilbud må utarbeides.Regionalehelseforetak, sykehus og legevakter, har ansvar for at tjenestene tilbys og er forsvarlige. Fagmiljøenehar ansvar for å spre kunnskap om hva som er rett kvalitet på tjenestene.
ALKOHOL OG DØDSFALLTotalt 441 dødsfall i 2004 kunne spores direkte fra alkoholbruk. Av disse kom: 401av alkoholskader. 40av alkoholforgiftning. Dødsfallknyttet til alkohol er den største enkeltårsak til død blant 15- 25-åringer. Kilde: SSB ALKOHOLFORGIFTNING"Dersom en person er så ruset på grunn av alkohol at vedkommende trenger helsehjelp, er det rimelig å si at vedkommende er alkoholforgiftet"3205nordmenn ble behandlet for alkoholforgiftning i 2005, 50 prosent fler enn i 1999. Kvinnermellom 18 og 24 år har særlig stor økning, 63 prosent flere enn i 1999. Aller verster utviklingen for menn over 50 år, her er det registrert en økning på 87 prosent.
Kilde: Sosial- og Helsedirektoratet
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.


Kommentarer