Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Dronningen vinket seg gjennom bybaneturen

Langs hele Bybanetraseen hadde bergensere møtt opp for å hylle Bybanen og dronning Sonja på dens første offisielle tur.

Holdeplassen på endestoppet Nesttun var stappfullt av ivrige tilskuere da vognen med dronning Sonja, flere statsråder og fremtredende bergenspolitikere om bord gled ut fra stasjonen klokken 12.05 i dag.

De rundt 80 gjestene fikk en tur utenom det vanlige. Teatersjef ved Den Nasjonale Scene, Bjarte Hjelmeland, var guide under den 30 minutter lange seansen.

– Det er en stor ære og glede å få være med på et slikt historisk øyeblikk. Jeg skal prøve å guide dere høflig langs traseen, sa han.

Dronningen så ut til å være opplagt, og fulgte interessert med da Hjelmeland fortalte om kunstverkene langs Bybanen.

Danseren Mai Lisa Guino fra dansekompaniet Carte Blanche sto for det kunstneriske innslaget om bord. I hvit singlet og shorts kom hun dansende oppover midtgangen i vognen. En liten assistent bar en gammeldags kassettspiller med musikken.

Langs hele banen hadde små og store møtt opp for å vinke og juble i det banen kjørte forbi. De fikk god utsikt til dronningen gjennom de store, lave vinduene i vognen.

Dronningen vinket og smilte tilbake.

– Bruk banen

Samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa hadde, i likhet med flere, kledd seg i bunad for anledningen.

– Dette er en historisk og flott dag både lokalt og for Norge, sa hun.

Hun oppfordret bergenserne til å bruke Bybanen flittig fremover.

– Det er viktig at folk nå ser mulighetene til å komme seg raskere fram og fordelene for miljøet i byen, påpekte Kleppa smilende.

Også bybanemor og helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen var i sprudlende humør.

– Dette har jeg gledet meg til i mange år. Nå er jeg veldig spent, sa hun like før turen startet.

Også miljø- og utviklingsminister Erik Solheim var i topphumør.

– Jeg gleder med til turen. Dette er starten på en ny epoke. Det er på tide at Bergen blir en ordentlig by igjen, og får sin trikk igjen. Trikk eller Bybane er en del av en bys sjel.

– Jeg tror alle bergensere vil være stolte av og huske denne dagen, fastslo Solheim.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger