Utskrift er sponset av InkClub InkClub

ESA truer med å innføre norsk «kupass»

EFTAs overvåkingsorgan ESA truer med å innføre et eget «pass» for norske storfe hvis ikke det ryddes opp i alle feil og mangler i det norske Husdyrregisteret.

Ifølge Nationen er mange norske kuer feilregistrert i Husdyrregisteret, som skal ha minst 25.000 mangler og feilregistreringer. Selv om Mattilsynet jobber på spreng for å rydde opp, er ESAs tålmodighet i ferd med å renne ut, og overvåkingsorganet truer både med sanksjoner og innføring av et «kupass».

Husdyrregisteret ble opprettet etter et EU-direktiv i kjølvannet av utbruddet av kugalskap. Norge er gjennom EØS-avtalen forpliktet til å ha et sentralt individregister for storfe. I bunnen for registeret ligger det at myndighetene mener at god datakvalitet er en forutsetning for sporbarhetsarbeid ved utbrudd av alvorlige smittsomme dyresykdommer og enkelte matbårne sykdommer hos mennesker.

– Vi har faktisk hatt besøk fra ESA der vi har fått påpakninger om at våre systemer er for dårlige. Og at vi må få bedring, ellers blir vi pålagt at alle dyr må ha sitt eget helsepass, som på hund og hest, sier Paul Skjaker, seniorrådgiver i Mattilsynet.

Noen bønder har opplevd at de ikke får slaktet dyr de har på båsen fordi registeret sier at dyret ikke finnes. 

Skjaker opplyser at Mattilsynet jobber med å fjerne feilene, og at antallet feil er halvert siden mai. Han har derfor godt håp om å unngå ESA-reaksjoner.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger