Facebook forsinker etterforskning
Politiet har ikke fått innsyn i Facebook-kontoene til Anders Behring Breivik – et halvt år etter 22. juli.
AV: per anders johansen, andreas bakke foss, wenche fuglehaug
I de lukkede Facebook-kontoene ligger svært mye informasjon som kan ha stor verdi for politiet. Nå ligger saken til avgjørelse i USA.
Begrunnelsen for at Norges mest populære nettsted ennå ikke har gitt politiet tilgang til Anders Behring Breiviks Facebook-kontoer, er selskapets personvernregler. Da politiets etterforskere ba om data, krevde Facebook at politiet fremmet en «serach warant» i USA, det vil si en «begjæring om utleveringspålegg».
Etterforskningsledelsen sier til Aftenposten at politiet «har fått tilgang til en del».
– Samarbeidet er bra, men det er ikke lett å få ut informasjon, sier politiadvokat Christian Hatlo.
Politiet bekrefter at etterforskningsgruppen ikke har fått svar på noen av de flere begjæringene om utleveringspålegg de har sendt til blant annet Facebook. De forklarer dette med at slike henvendelser «tar tid».
Etterlot mange dataspor
Politiet mener de svært detaljerte Facebook-loggene kan gi viktige opplysninger om hvem Behring Breivik hadde kontakt med under planleggingen av bomben og massakren på Utøya.
I tiden før 22. juli brukte Anders Behring Breivik svært mye tid på Facebook, både for å kommunisere med andre, spre informasjon, hente inspirasjon og finne frem til venner. Noen få timer etter at han hadde massakrert 69 ungdommer på Utøya, stengte Facebook hans hjemmeside.
Det mest interessante er imidlertid de to eldre kontoene, hvor av den ene var under det falske navnet «Dudley Veron». Begge ble slettet av Behring Breivik i 2010.
Sendte begjæring i november
Det er ikke bare personvernregler som gjør at politiet ikke har fått innsyn ennå. Det tok tre og en halv måned etter 22. juli før politiet 9. november fremmet «begjæring om utleveringspålegg».
Denne må videresendes fra Oslo tingrett til en domstol i California, som så skal behandle kravet. Årsaken er at nettsamfunnet eies av Facebook Inc. med adresse i Palo Alto, USA.
I avhør før jul prøvde politiet forgjeves å få Anders Behring Breivik til å skrive under på et samtykkeskjema, slik at politiet raskere fikk innsyn hos Facebook.
Dette overrasket Behring Breivik. Han var overbevist om at politiet forlengst hadde fått dette, og han sa han trodde Facebook-innholdet hadde gjort det mulig å pågripe en person til. Han nektet blankt å gi et slikt samtykke.
«Fiskeekspedisjoner»
De siste årene har amerikanske myndigheter fått utlevert all informasjon fra Facebook-kontoene til minst 20 personer, hvor av 11 i 2011. Alle begjæringene er etterkommet. Ingen er påklaget, trolig slett fordi brukerne selv ikke har vært klar over det.
«Facebook er opptatt av brukernes personvern, og sier med jevne mellomrom nei til påtalemyndighetens «fiskeekspedisjoner», sa Facebooks sikkerhetssjef til Huffington Post rett før jul.
Opplysninger om de 845 millioner brukerne er nøkkelen til at Facebook i forrige uke ble verdsatt til en verdi av mellom 75 og 100 milliarder kroner. Dermed kan nettsamfunnet tilby annonsører svært målrettet informasjon for å finne de mest aktuelle kjøperne av deres produkter.
Les også
Siste fra seksjon
-
Matmor var på «hundevisker-show» mens hunden vansmektet i glovarm bil
Politiet måtte knuse ruten for å få ut den firbente.
27 mai 2012 07:42
Facebook-informasjonen politiet ikke har fått
Alt innholdsdata knyttet til tre brukerkontoer på Facebook: andersbehring@hotmail.com, year2083@gmail.com og dudleyveron@ymail.com.
All informasjon lagt ut av den siktede.
All informasjon om venner – og hvordan venneforbindelsene har oppstått.
Gruppemedlemskap, og alle meldinger, lenker, bilder, notater og videoer.
Gaver, alle typer kommentarer («pokes», «likes), samt alle samtaleøkter («chats»).
Samtlige IP-adresser i forbindelse med brukernes aktiviteter.
All historisk informasjon og loggdata.
Relaterte bilder
Politiadvokat Christian Hatlo (t.v.) og etterforskningsleder John Roger Lund på gårsdagens pressekonferanse. FOTO: Terje Bendiksby
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.


