Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Fanget, voldtatt og solgt

Som kveg ble de to jentene fraktet til Oslo. Der ble de voldtatt, mishandlet og solgt som prostituerte, mener påtalemyndigheten.

Fanget. En fredag i september 2002 dukket en ung russisk kvinne opp i politivakten på Grønland. Hun fortalte at hun var blitt fraktet til Oslo, voldtatt og annonsert til salgs i avisen SøndagSøndag. Dermed startet norsk politi etterforskningen av det som til nå er det groveste tilfellet av menneskehandel i norsk rettshistorie. I alt åtte menn sitter nå på tiltalebenken i Oslo tingrett. To georgiere er utpekt som mest sentrale, og påtalemyndigheten mener de to jentene ble fraktet til Norge utelukkende for å fungere som en vare de to kunne selge til norske horekunder.Mannen politiet mener er hovedmannen bak menneskehandelen, en østeuropeer med kallenavnet "Ludvig", ble dømt allerede i fjor i Sverige. Der fikk han 12 års fengsel. Årsaken til at saken kom opp i Sverige, er at jentene ble solgt i Stockholm i en periode før de ble transportert videre til Oslo.

Holdt som slave

- Frem til 15. februar 2002 var det "Ludvig" som eide disse jentene. Han brukte dem som sin personlige eiendom, slik at han kunne dele dem ut og disponere dem slik han ønsket.- Etter påtalemyndighetens syn har "Ludvig", på en ekstremt nedverdigende måte, brutt ned de to jentene. Han har vært ute etter å knekke dem for å lette den videre prostitusjonen, sa aktor, statsadvokat Hans Jørgen Bender, i sitt innledningsforedrag i går.Fire av de tiltalte er anklaget for gjentatte voldtekter av de to ofrene. Ytterligere fire er tiltalt for å ha vært med på å organisere tvangs-prostitusjonen.En av dem som ordnet med lokaler og møbler til virksomheten, fikk betalt blant annet med seksuelle tjenester fra ofrene. I retten i går nektet de alle straffskyld etter tiltalen.Historien aktor la frem i går, starter høsten 2001. Den unge russiske kvinnen dro fra hjembyen til Litauen. Der kommer hun i kontakt med "Ludvig", og dermed er marerittet i gang. En periode blir hun holdt fanget som sex-slave i et sommerhus i Vilnius. Her treffer hun den andre jenta om er offer i saken.

Annonsert til salgs

Etter å ha blitt flyttet til Stockholm for en periode, kommer jentene til Oslo 1. desember 2001. Kvelden de ankommer blir de fraktet til en leilighet i Homansbyen i Oslo. Der blir de umiddelbart voldtatt av de to fangevokterne. Politiet mener også at de ufrivillig får injisert heroin, slik at de blir mindre motstandsdyktige.Noen dager senere dukker en nordmann opp med kamera. Jentene blir avkledd og fotografert. Kort tid senere er de to annonsert til salgs i avisen SøndagSøndag. Kundene strømmer til, og pengene beholder hallikene. Jentene blir slått, brent med sigaretter og voldtatt regelmessig.Virksomheten fortsatte til 15. februar 2002. I forbindelse med en politiaksjon ble den ene av de to jentene pågrepet for manglende oppholdstillatelse, og sendt tilbake til Litauen. Den andre jenta ble værende i Oslo, Hun hadde på denne tiden utviklet et forhold til den ene av de to tiltalte.Politiet mener dette skyldes et psykologisk fenomen som gjør at ofre av og til knytter seg til den som mishandler dem.

Han brukte jentene som sin personlige eiendom, slik at han kunne dele dem ut og disponere dem slik han ønsket

Aktor Hans Jørgen Bender om hovedtiltalte

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

<b>Første natt i Oslo. </b>Jentene ble fraktet til en leilighet i denne bygården i Hegdehaugsveien da de kom til Oslo, 1. desember 2001. I følgetiltalen ble de her umiddelbart voldtatt og slått. Nordmannen som eide leiligheten er tiltalt for hallikvirksomhet. FOTO: PAAL AUDESTAD

<b>Innlosjert. </b>I januar 2002 sjekket en av fangevokterne jentene inn på dette hotellet i Oslo sentrum. Innesperret på rommet ble de over flere dager tvunget til å ta imot kundene etter hvert som hallikene fikk inn bestillinger, mener påtalemyndigheten. De tiltalte nekter alt. FOTO: PAAL AUDESTAD

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger