Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Får ikke støtte i Norge

- Et uakseptabelt syn, lyder kommentaren fra to imamer i Norge til den danske tordentaleren.

- Imam Raed Hleihels kvinnesyn er helt uakseptabelt, selv om det er hans mening og jeg gir ham rett til å si det, sier Senaid Kobilica, bosnisk imam i Norge. - Raed Hleihel befinner seg utenfor rom og tid. Han befinner seg muligens fysisk i Danmark, men mentalt er han ikke i Europa. Når man først bor i den europeiske del av verden, må man også være del av dette samfunnet. Men spørsmålet om tildekking er delikat, innrømmer Senaid Kobilica.- Selv mener jeg kvinner bør bruke vanlige klær for å tildekke hår og kroppen, men ansikt, hender og føtter skal selvsagt ikke tildekkes. Jeg uttaler meg nå på vegne av bosniere og vår oppfatning av Koranen. Som et eksempel vil jeg nevne tyrkiske kvinner, som kler seg meget vakkert. Gud er vakker og han liker skjønnhet, sier Senaid Kobilica.Imam Mehboob ur-Rehman ved Islamic Cultual Centre i Oslo er enig med sin bosniske kollega. - Kvinner skal tildekke hår og kroppen med vanlige klær slik de selv velger det, mens ansikt, hender og føtter selvsagt ikke skal tildekkes. Hvis imam Raed Hleihel mener kvinner skal tildekkes helt, er dette hans syn, men det er ikke ifølge Koranen.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger