-
Georg Apenes (H) er kjent for klar tale, men når han nå har kritisert partifelle Martin Engeset, anklages han for å ha vært mer enn bare klar.FOTO: ERIK JOHANSEN/SCANPIX
Får trolig bli likevel
Partiledelsen ga "gode råd" til Fredrikstad Høyre om eksklusjonsvedtaket mot Georg Apenes. - Vi lytter til alle gode innspill, sier nestleder Carl Henrik Amundsen.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Amundsen mener styret gjennomførte en grundig behandling av eksklusjonssaken på sitt møte mandag. Utgangspunktet var et oppslag i Fredriksstad Blad der Apenes bl.a. hevdet at stortingsrepresentant Martin Engeset er svak, utydelig og usynlig på Stortinget, og at han ikke vil stemme for en Høyre-liste med Engeset på topp.- Når man er medlem av et parti og anbefaler å ikke stemme på det samme partiet, er det en besynderlighet, sier Amundsen, som mener dette var utslagsgivende for vedtaket om eksklusjon - og da spesielt at Apenes gikk ut i mediene, ikke bare internt.- Men nå sier Høyres generalsekretær Trond Hole at han "legger til grunn" at Fredrikstad Høyre omgjør sitt vedtak.- Jeg er praktisk anlagt: I ukjent terreng, snakk med kjentfolk. Her opptrer Hole og Høyre sentralt som kjentfolk, svarer Amundsen. Også ledelsen i Østfold Høyre har oppfordret til revurdering. - Det er råd man skal lytte til, så får vi ta det med i betraktningen, sier nestlederen.Vedtaket ble fattet med syv mot tre stemmer. I etterkant har lederen og et styremedlem trukket seg fra sine verv.
Skremmende?
Fungerende leder Victoria Gjelstad har pekt på to andre grunner til eksklusjon: at Apenes har kommet med krenkende uttalelser om partifeller, og at han har skremt medlemmer fra å uttale seg.- Er folk i Fredrikstad Høyre faktisk redde for Apenes?- Vi har fått høre det, svarer nestleder Carl Henrik Amundsen. - Men det er i seg selv ikke eksklusjonsgrunn.Han stusser over at eksklusjonen fremstilles som et angrep på ytringsfriheten.Ytringsfrihet.
Apenes, derimot, mener saken handler om ytringsfrihet. - Det som er ille, er at et liberalt borgerlig parti gir seg til å ekskludere frimodigheten fra sine rekker.- Var du ikke vel krass?- Mange vil si det. Men jeg prøver å gi dekkende uttrykk for det jeg mener.- Hard kost.
Valgforsker Anders Todal Jenssen mener Apenes' uttalelser "er uvanlig hard kost". - Det er også en indirekte kritikk av organisasjonsleddene i Høyre som er med i nominasjonsprosessen, tilføyer han, og mener uttalelsene er egnet til å skape maksimal ufred internt. - Denne typen karakteristikker er i og for seg ikke uvanlige i nominasjoner. Det uvanlige er at de når offentligheten. Apenes vet nok hva han gjør, at han har brutt koder som eksisterer i politiske partier, kanskje særlig i Høyre.- Må tåles.
Generalsekretær Per Edgar Kokkvold i Norges Presseforbund sier: - Det er ingen tradisjon i Norge for å bruke så sterke ord om en partifelle. Det er ubehagelig for Engeset og rammer Østfold Høyre. Men slikt må man tåle. Apenes har i hele sin politiske og profesjonelle karrière valgt å være frittalende.- Vendetta.
Engeset mener Apenes la ham for hat da Engeset ville kaste en sykehusdirektør som var gammel venn av Apenes.- Han har kjørt en vendetta mot meg siden det skjedde. Det går ikke på sak, utelukkende på person. Det er udokumentert, ondsinnet og urimelig kritikk.Selv avviser Apenes at han bærer på gammelt nag. - Hvis jeg først skulle finne personer jeg skulle hate her i livet, er det mange som står foran Martin Engeset i køen, sier han.Apenes mener Engeset må ha visst at vedtaket ville komme. - Det er helt meningsløst! svarer Engeset. - Hadde jeg vært kjent med dette, ville jeg gjort det jeg kunne for å hindre det. Engeset synes eksklusjoner er noe som "kler oss dårlig" i partiet. - Håper du vedtaket blir omgjort? - Ja, det håper jeg.Les også
Siste fra seksjon
-
Matmor var på «hundevisker-show» mens hunden vansmektet i glovarm bil
Politiet måtte knuse ruten for å få ut den firbente.
27 mai 2012 07:42
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.


Kommentarer