Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Et overvåkingsbilde fra Shell i Kodal, Andebu viser de fem rumenske statsborgerne som er pågrepet og siktet for flere brutale eldreran på Østlandet i første halvdel av august.

    FOTO: PRIVAT

Fire rumenere får fire uker for eldreran

Fengslet for flere brutale eldreran på Østlandet. To uker i full isolasjon.

I Tønsberg tingrett fikk politiet i dag medhold i sin begjæring om fire ukers varetektsfengsling for fire rumenere som er siktet for grovt ran mot eldre på Østlandet i sommer. En 36 år gammel kvinne fikk to uker.

På fengslingsmøtene, som gikk for lukkede dører, fikk politiet også medhold i sitt ønske om alle fem får full isolasjon i to uker frem til 27. august. De to siste ukene opprettholdes brev- og besøkskontroll.

De fire rumenerne skal sitte i forskjellige fengsler på Østlandet.

Fem rumenere ble pågrepet torsdag kveld på E18 nord i Vestfold og senere siktet for to grove ran og flere tilfeller av grovt og simpelt tyveri. De fire nekter straffskyld, ifølge NRK.no. Kvinnen er siktet for grovt tyveri og ett simpelt tyveri.

Dette er de siktede:

Avhør starter mandag



Den 24-årige mannen, erkjenner ikke straffeskyld, opplyser advokat Christoffer Arnø til Aftenposten.no. I fem-tiden hadde han foreløpig ikke snakket med sin klient om resultatet av fredagens fenglingsmøte.

Avhørene av rumerne starter mandag, opplyser politiet til NRK.

Advokat til den ene mannen på 30 år, Tore Langås, vil foreløpig ikke si noe om resultatet av fengslingsmøtet.

Politiinspektør Kjell Johan Abrahamsen opplyste før fengslingsmøtet at de fem rumenerne vil bli siktet for ranet av en eldre kvinne på Langhus i Ski mandag, og også ranet av et ektepar i 80-årene i Asker onsdag.

Lurte seg inn i leilighet



Mandag 9. august ble en 84 år gammel kvinne slått ned og ranet i sitt eget hjem på Langhus i Ski kommune.

To dager senere ble et eldre ektepar på Billingstad i Asker utsatt for grov vold i sitt eget hjem. I mellomtiden har ranerne vært på Romerike mener politiet.

To hendelser tirsdag 10. august passer nemlig godt inn i mønsteret for eldreranene denne uken, der ranerne oppsøker eldre mennesker i hjemmene deres og ber om vann.

- En gruppe personer oppsøkte en bolig på Eidsvoll og spurte om vann. Det var mange voksne mennesker til stede der og vi tror det er grunnen til at personene ikke prøvde å trenge seg inn i boligen. Personene i boligen opplevde hendelsen som merkelig og kontaktet politiet. Vi loggførte dette som en hendelse og ikke en straffbar handling, sier politiførstebetjent ved Eidsvoll og Hurdal lensmannskontor Espen Sandvold til Aftenposten.no

Stjal veske med strikketøy



En halvtime senere fikk en nesten 90 år gammel kvinne i Nannestad besøk av en mann som ba om vann.

- Kvinnen opplevde mannen som både høflig og trivelig og hun ga ham vann. Men naboen til kvinnen så at en person til gikk inn i huset, uten at 89-åringen var klar over det. Han kom rask ut igjen. Naboen stusset over dette og tok nummeret på bilen, sier politibetjent Odd Gunnar Burmo ved Nannestad og Gjerdrum lennsmanskontor til Aftenposten.no.

Dagen etter kontaktet naboen Follo-politiet, etter å ha lest om mandagens ran på Langhus.

- Vi fikk vite om hendelsen på torsdag, da 89-åringens barnebarn kontaktet oss. Det viste seg at hun savnet en veske, sier Burmo.

Vesken inneholdt imidlertid ingen verdisaker, men strikkesaker.

Både på Eidsvoll og Nannestad kunne vitner fortelle om en svart BMW-stasjonsvogn.

Her skjedde hendelsene som politiet etterforsker:

(klikk på stedene for mer info om hendelsene)









Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger