Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Full krig ved Kongsberg

    Bli med Telemark bataljon på skarp øvelse.

    VIDEO:

  • Soldatene fra Telemark Bataljon trener på å ta en fiendtlig stilling. Etter nyttår kan det bli Taliban de må kjempe mot i Afghanistan.

    FOTO: JOHN-ARE BERG-JACOBSEN

Fra norsk furuskog til afghansk krig

- Oppdraget i Afghanistan blir noe skarpere enn tidligere, mener sjefen for Telemark Bataljon. Soldatene vet familiene kan bli bekymret, men ser frem til å bruke sine evner som krigere.

Se TV-reportasjen!Ni soldater fra Telemark Bataljon rykker frem på linje opp mot toppen av en liten kolle på Hengsvann skytefelt ved Kongsberg, i grensetraktene mellom Buskerud og Telemark. De får øye på et sett med blinker som skal forestille fiendtlige styrker, og luften eksploderer i støy når samtlige soldater tømmer magasinene på automatvåpnene sine. En sky av tomme patronhylser spruter opp. Blinkene, formet som mennesker, gjennomhulles.- Det er dette vi skal være gode på. Å vinne de to første sekundene av en strid. Det er det som avgjør om vi vinner eller taper, proklamerer major Rune Wenneberg, sjefen for mekanisert infanterikompani 4 i Telemark Bataljon. Dette er avdelingen med profesjonelle soldater. Fra nyttår skal de inn i jakten på Taliban. Se TV-reportasjen!

Langt fra rødfis.

De unge mennene i geværlaget kaster seg ned på bakken og lader om. Enplukker frem en håndgranat og kaster den. Boom!Drønnet suser i ørene, og vi kan kjenne lufttrykket. To av soldatene reiser seg opp. Tynget ned av 30 kilo med utstyr og ammunisjon løper de fremover mens de peprer målet med geværene sine. Kulene suser og granatene eksploderer. Forskjellen fra den vanlige førstegangstjenesten, der man stort sett øver med løskrutt og knallskudd, hvis man har noe i våpenet i det hele tatt, er stor.Men så skal ikke vernepliktige flest til Afghanistan heller.

Frykter kjedsomhet.

Det vet disse karene at de skal. Og de vet at utsiktene til sammenstøt med Taliban er blitt mer sannsynlig enn ved tidligere oppdrag. Som Aftenposten skrev i går, er 200 norske soldater sammen med andre utenlandske styrker og den afghanske hæren nå involvert i jakten på elementer fra Taliban i det nordvestlige Afghanistan.De skal trene den afghanske hæren, og være med dem ut på oppdrag. En strategi som kan gjøre det mulig for Norge å trekke seg ut av Afghanistan etter hvert, dersom afghanerne selv blir i stand til å sørge for egen sikkerhet.- Det synes som om oppdraget blir noe skarpere denne gangen, sier sjefen for Telemark Bataljon, oberstløytnant Kjell Inge Bækken. Det er ikke nødvendigvis bare noe som vekker bekymring hos soldatene. Tvert imot.- Det de frykter mest er kjedsomhet og inaktivitet, så avvik fra det blir godt mottatt, sier major Wenneberg.- Forventer dere mer action når dere skal til Afghanistan denne gangen enn det har vært tidligere.- Det er vel ikke sånn at vi forventer mer action, men vi er forberedt på det, svarer en.

Kjenner Afghanistan.

80 prosent av mannskapene skal utgjøre den hurtige reaksjonsstyrken til NATO-ledede internasjonale stabiliseringsstyrken i Nord-Afghanistan, og har allerede vært i landet. Noen av dem har vært der fire ganger allerede, og de siste av dem kom tilbake til Norge så sent som i sommer. De har kjennskap til den afghanske kulturen og landskapet de skal ferdes i.- Jeg tror våre folk er ganske trygge på sine ferdigheter. Når de er trygge på det, kan de også være trygge på at de kan løse oppdraget de blir satt til, sier oberstløytnant Bækken. Se TV-reportasjen!

Les også

Siste fra seksjon

Vervet profesjonell avdeling forberedt på innsats ute og hjemme.449 soldater og befal.Oppdrag:Kan sendes på oppdrag på kort varsel. Er ofte den første avdelingen som tar seg av et nytt utenlandsoppdrag Norge har påtatt seg. Har vært utplassert i Afghanistan en rekke ganger.I hele 2008 skal Telemark Bataljon utgjøre ISAFs hurtige reaksjonsstyrke i Nord-Afghanistan som består av 235 soldater. Ingen av soldatene skal være i Afghanistan i mer enn 6-7 måneder.fakta

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger