Utskrift er sponset av InkClub InkClub

French hevder han ble torturert og forsøkt drept

Advokat Morten Furuholmen ber FN om å etterforske behandlingen av drapsdømte Joshua French og Tjostolv Moland i Kisangani. I et brev til FN skriver French at han er blitt torturert og forsøkt drept i fengselet.

Har bedt om at dødsstraff ikke gjennomføres

- French og Moland ber presidenten om benådning

French hevder han ble torturert og forsøkt drept

Brevet, der French skriver i detalj om at han er torturert og utsatt for drapsforsøk, blir sendt til FNs høykommissær for menneskerettigheter, melder NRK .

Advokat Morten Furuholmen ber FN om å etterforske saken.

– French beskriver det han selv og Moland har vært utsatt for siden pågripelsen i mai. Det er blant annet snakk om grove trusler, vold og peking med skytevåpen i avhør, sier Furuholmen til NTB.

Han forventer at FN vil igangsette etterforskning av den kongolesiske stat.

– Jeg regner med at FN vil ta dette seriøst. French beskriver forferdelige forhold og brudd på menneskerettighetene av ganske grov karakter, sier Furuholmen.

De to nordmennene ble pågrepet i mai i år, mistenkt for å ha drept sjåføren Abedi Kasongo. French og Moland ble begge dømt til døden for drap, drapsforsøk, spionasje, væpnet ran og forsøk på å danne et kriminelt forbund i første runde av rettssaken. Denne dommen ble opprettholdt av ankedomstolen i desember.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger