-
Georg Apenes ble ekskludert under et ekstraordinært styremøte.FOTO: KNUT FALCH/SCANPIX
Georg Apenes ekskludert fra Fredrikstad Høyre
Georg Apenes tror nesten ikke det er sant at han mandag kveld ble ekskludert som medlem i Fredrikstad Høyre.
Datatilsynets direktør og den tidligere stortingsmannen for Høyre Georg Apenes skapte bølger da han nylig rettet krass kritikk mot stortingsrepresentant Martin Engeset fra Østfold Høyre.
Under et ekstraordinært styremøte i Fredrikstad Høyre mandag kveld ble Apenes ekskludert. Deretter trakk lederen i Fredrikstad Høyre seg i protest.
– Jeg vet ikke om jeg skal le eller gråte. Jeg synes synd på partiet og tror det skader Høyre både lokalt, regionalt og nasjonalt, sier Apenes til NTB.
Tvil om vedtaket
Apenes var mandag i Oslo for å motta heder for sin innsats i Datatilsynet. Han ble informert om vedtaket på mobiltelefon av sin kone, Fredrikstads varaordfører Ingrid Willoch.
– Jeg sitter i styret, men deltok ikke på møtet fordi jeg visste dette var et tema. Men tanken på at eksklusjon kunne bli utfallet har vært så fjern at jeg ikke har gått skikkelig inn i temaet. Derfor vet jeg heller ikke om det er mulig for et lokallag å fatte vedtak om eksklusjon, men jeg noterer at mange allerede har stilt det spørsmålet, sier Willoch til NTB ved midnatt natt til tirsdag.
Hun sier at hun må tenke gjennom om vedtaket også får konsekvenser for hennes engasjement og medlemskap i Høyre.
Junta-ledelse
Det var i et intervju med Fredriksstad Blad nylig at Georg Apenes kritiserte ledelsen i fylkespartiet og kalte den en junta. Han gjorde det også klart at Engeset etter hans syn ikke er den beste kandidaten til å toppe partiets liste.
– Jeg sa offentlig at jeg ikke ville stemme på et parti som hadde Martin Engeset på topp, og ville advare andre om å gjøre det samme. Det er helt utrolig at man kan bli ekskludert for å si sin klare mening, sier Apenes.
Kona er helt enig:
– Jeg anser ytringsfrihet for en sentral verdi i Høyre og kan ikke helt tro at dette vedtaket er fattet. Jeg er både forbauset og skuffet, sier Willoch.
Engeset ukjent
Leder i Fredrikstad Høyre, Bengt Morten Wenstøb, trakk seg i protest etter at eksklusjonen var stemt gjennom. Viktoria Gjelstad har tatt over.
Ingen av de to har vært tilgjengelig for kommentar på NTBs forsøk mandag kveld.
Apenes kritiserte også Engeset for å ha vært helt usynlig på Stortinget.
Kritikken rettet seg også mot Tage Pettersen fra Moss, Peter Kuran fra Fredrikstad og Unge Høyre.
Engeset sier til NTB mandag kveld at han ikke er kjent med eksklusjonen.
– Det kjenner jeg ikke til. Jeg vet ikke hvorfor du ringer til meg om dette, sier han.
Ute i 17 år
Georg Apenes var for øvrig partiløs etter at han forlot Stortinget i 1989 etter tre perioder. Først i 2006 meldte han seg inn i Høyre igjen.
Til Fredriksstad Blad sier Apenes at han har vært medlem av en Høyre-forening siden slutten av studietiden, og at han unnlot å fornye medlemskapet i 1989 for å være politisk nøytral som sjef for Datatilsynet.
Årsaken til at han meldte seg inn igjen var at han ville støtte sin kone som da lanserte sitt kandidatur ved lokalvalget.
Les også
Siste fra seksjon
-
Matmor var på «hundevisker-show» mens hunden vansmektet i glovarm bil
Politiet måtte knuse ruten for å få ut den firbente.
27 mai 2012 07:42
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

