Gransker pengestrøm til Pakistan
Norskpakistanere overførte i fjor 90 millioner kroner til Pakistan via bank. Eksperter mener like mye ble fraktet dit i kontanter, og at mesteparten var svarte penger.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
I 2003 registrerte den pakistanske sentralbanken overføringer fra norske privatpersoner på omkring 60 millioner kroner. I fjor hadde dette tallet økt til 90 millioner. Eksperter tror dette bare er toppen av isfjellet, og nå skal både forskere og statsforvaltning granske pengestrømmen til Pakistan.- Det ville ikke overrasket meg hvis like mye ble sendt på andre måter, sier forsker Jørgen Carling ved institutt for fredsforskning (PRIO).Han sikter da spesielt til norsk-pakistanere som tar med seg kontanter på fly. Dette har vært et kjent fenomen i flere år. Ap-politiker Khalid Mahmood skrev i en urduspråklig avis for noen år siden at "hvis det fantes pirater i luften, så ville flyene til Pakistan International Airlines (PIA) være et prioritert objekt for dem".
Svarte penger.
Kontrollsjef Jan Egil Kristiansen ved Oslo ligningskontor er ikke i tvil om at mye av de pengene som fraktes til Pakistan er svarte penger.- Drosjesaken i Oslo har vist dette. I tre kontroller på Gardermoen ble ni personer knyttet til drosjejukset tatt i forsøk på å smugle penger - tilsammen 1,2 millioner kroner. Vi har mistanke om at store, svarte pengestrømmer har gått ut av Norge til Pakistan i flere år, og at dette fortsetter, sier Kristiansen.Tilsammen er det til nå avslørt 371 millioner i svart omsetning blant de involverte drosjeeierne. Etter det Aftenposten kjenner til, er en stor del av disse eierne å finne i det norsk-pakistanske miljøet.- Svarte penger er stort sett kontanter. De skal ikke sette spor, og det er vanskelig å bruke dem her i landet. Det er naivt å tro at ikke disse tas ut for å investeres på en måte som ikke synes her, sier Kristiansen.Han bekrefter at det er mistanke om at pengene nå fraktes via andre land etter kontrollene med avganger til Pakistan. Flyturer via Moskva og Manchester er populære.Tror på tallene.
Tollerne på Gardermoen har gjennom flere år stoppet norskpakistanere på vei til hjemlandet med flere hundre tusen kroner i bagasjen. - Tallet på 90 utførte millioner utenom bankene er ikke overraskende. Våre kontroller indikerer at strømmen av penger til Pakistan er omfattende, sier kontorsjef Paul Ask ved tollkontrollen på Gardermoen.Og risikoen ved å bryte reglene om å deklarere alle beløp over 25 000 kroner er lav. Hvis ikke pengene kan knyttes direkte til kriminell virksomhet, slipper du unna med bøter på noen få tusen kroner.Dyrt i bank.
Selv om mye av pengene som fraktes i lommer og kofferter er svarte, pekes det også på andre forklaringer.- Det er ikke noe rart at de ordinære mekanismene taper i konkurransen. Det er uforholdsmessig dyrt å gå i banken. Gebyrene kan være på inntil 20 prosent av den summen som skal sendes. Mange norsk-pakistanere kommer fra det samme området i Pakistan, og det er fullt lovlig å sende så mye man klarer å bære så lenge man deklarerer på Gardermoen hvis det er over 25 000 kroner. Mange innvandrere sender store beløp til familien uten at det er snakk om svarte penger, sier Carling hos PRIO.Les også
Siste fra seksjon
-
Matmor var på «hundevisker-show» mens hunden vansmektet i glovarm bil
Politiet måtte knuse ruten for å få ut den firbente.
27 mai 2012 07:42
3. juli 2004:En 30 år gammel mann stoppes med 237 500 kroner i kontanter.3. juli 2004:En 44 år gammel drosjeeier stoppes med 142 000 kroner på seg.3. juli 2004:Et annet forsøk på å smugle ut 139 000 kroner avsløres. I samme kontroll tas en annen med 194 000 kroner.10. september 2005:En mann på 50 år tas med 156 000 kroner.6. august 2005:En 46-åring blir tatt med 196 000 kroner.
Relaterte bilder
Illustrasjonsfoto. FOTO: SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

