-
Det tok 19 minutter før brannvesenet var på plass ved brannen på Grønland i Oslo, selv om brannstasjonen bare ligger et par hundre meter unna.FOTO: OLAV OLSEN
Politiet så ikke brannen:
Har gransket den forsinkede utrykningen
På grunn av en vag politimelding, tok det 19 minutter før brannvesenet rykket ut lørdag. Ingen av etatene kaller det kommunikasjonssvikt.
AV: lone lohne
Varsling og kommunikasjon mellom nødetatene må fungere optimalt for å sørge for at utrykningstiden til enhver tid holdes på et minimum, skriver Brann- og redningsetaten på sine hjemmesider.
Da hele 12. etasje i en boligblogg på Grønland brant ned lørdag, tok det allikevel lang tid før brannvesenet rykket ut.
Ifølge VG Nett tok det hele 19 minutter fra brannvesenet ble varslet første gang til de var til stede på adressen.
Nå har brannvesenet gransket hva som egentlig skjedde i kommunikasjonen mellom nødetatene, og konkludert med at det ikke ble begått noen feil.
Video
Trodde ikke det var brann
Politiet mottok en melding klokken 21.25, og varsler 110-sentralen fire minutter senere: Ingen konkret adresse oppgis utover Vaterland-området på Grønland, nær utestedet Stargate og T-banestasjonen.
Det var kun én melder, som sa det var observert flamme, men som nå bare så røyk.
Ifølge brannvesenet skal politiet skal ha gitt uttrykk for at dette lite trolig var en brann. En politipatrulje ble allikevel sendt, og de skulle melde tilbake hvis det var grunn til utrykning.
Men politiet ringte aldri tilbake og bekreftet dette, da de ikke kunne se noen tegn til brann.
- Patruljen observerte hverken røyk eller flammer i området. Derfor ble bilen omdirigert til andre oppdrag, forklarer informasjonsrådgiver i politiet, Sølvi Glendrange.
- Meldingen gikk på at røyken var i Vaterland-området, og patruljen observerte ingen brann her. Derfor ble bilen omdirigert, forklarer informasjonsrådgiver i politiet, Sølvi Glendrange.
Klokken ble 21.48 før både brannvesen og politi igjen ble varslet, denne gang med mer presise detaljer, og av flere innringere. Da var brannvesenet på plass fire minutter senere.
Gransket forsinkelsen
Hva som skjedde mellom nødetatene er nå gransket i brannvesenets rutinemessige kontroll.
Brannvesenet konkluderer med at politimeldingen var uklar, men vil ikke kalle det kommunikasjonssvikt.
- Så lenge vi har tre nødnummer utfører vi såkalt trippelvarsling mellom de tre nødsentralene. Denne trippelvarslingen fungerer godt i Oslo, mener brannsjef Jon Myroldhaug.
I ettertid sier brannvesenet at de tar saken alvorlig og at de burde ha rykket ut, til tross for den uklare varslingen.
Lørdagens lange forsinkelse skal være lite representativ for brannvesenets utrykningstid, som i Oslo har et gjennomsnitt på 5–6 minutter.
Politiet etterforsker brannen, men kan foreløpig ikke si noe om årsaken.
Les også:
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
Frisk straffepåstand fra aktor
HAMAR (Aftenposten): For Øygard kan det være en risikosport å anke til Høyesterett.
23 mai 2013 15:30
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
- Du skjønner med en gang at de er ektefeller og ikke fedre
Amerikansk fotograf forteller om det prisvinnende barnebrud-bildet hun tok i Jemen.
Britisk kvinne konfronterte angriperne i London
En britisk kvinne som konfronterte de to mennene som drepte en mann i London onsdag, er blitt den store helten i den blodige affæren.