-
Flukten er over, og 23-åringen får håndjern på sine fra før blødende hender.FOTO: PER ANNAR HOLM
Her er flukten over for den rumenske tyven
Syv rumenske innbruddstyver tatt i Oslo bare den siste uken. Politiet frykter at flere er på vei.
AV: per annar holm
- Fersket med tjuvgods
En gang etter klokken 09.30 torsdag morgen brøt tyver seg inn i en enebolig i Frøyas vei på Kolbotn. Med brekkjern har de åpnet et kjellervindu på baksiden av huset. - Det har vært syv-åtte innbrudd bare i dette området de siste ukene. Tyvene har tatt med seg gull, smykker, penger og to PC-er, forteller huseieren til Aftenposten.no. Inne i huset er det rotet noe forferdelig. Skuffer og skap er tømt utover, og tøy ligger slengt rundt. - De har også tatt med seg en solid bunke med større pengsesedler fra Dubai. Selv om sifrene på sedlene er høye, blir nok tyvene skuffet når de sjekker kursen. Verdien er ikke stor, smiler huseieren galgenhumoristisk.- Sikker kobling
Klokken har akkurat passert 12.30 torsdag, og politiet har ennå ikke rukket å forteller huseieren at en av tyvene alt er pågrepet, og at mye av tjuvgodset er kommet til rette: - Tyvene stjal en bag merket Kolbotn IL og med datterens initialer på. Den ble funnet i fluktbilen, sier politibetjent Sturla Evang ved Kolbotn lensmannskontor til Aftenposten.no.- Flere pågripelser
Etter hva Aftenposten erfarer var oslopolitiet hakk-i-hæl på tyvene alt onsdag ettermiddag. Da stjal de fra Spar-butikken på Ljan, og politiet spanet dem hjem til en sokkelleilighet i bydel Søndre Nordstrand i Oslo. - Jeg leier ut til noen rumenere, men vet ikke om politiet har vært der, sier huseieren til Aftenpostens medarbeider ved 12-tiden. Saken fortsetter under bildet.
FOTO: PER ANNAR HOLM
- Sprengte to celler
Politiførstebetjent Geir Ellefsen ved Majorstua politistasjon kooordinerer oslopolitiets innsats mot de rumenske bandene som for tiden herjer på Østlandet: Bare i løpet av den siste uken har politiet pågrepet syv rumenere siktet for en serie leilighets- og villainnbrudd i og rundt Oslo. - Pågripelsene av fem rumenere nå i ettermiddag betyr at vi trolig har rullet opp én av mange smågrupper - eller celler - som har spesialisert seg på villainnbrudd, sier Ellefsen. Ennå er det tidlig i etterforskningen, og politiet er forsiktige med hva de ønsker å kommentere.- Fløyet inn
Ellefsen er skremt over den økende profesjonaliteten hos de rumenske bandene, blant annet fordi de jobber svært raskt. - Tirsdag ble to rumenere varetektsfengslet i Oslo tingrett etter at de lørdag ble tatt nærmest på fersk gjerning av politiet på Manglerud. De fløy inn til Sandefjord lufthavn Torp tirsdag i forrige uke, leide seg bil, og begikk innbrudd på Stovner, Majorstua, Manglerud, Asker og i Bærum før de ble tatt etter fire dager i Norge, sier etterforskningslederen. Politiets hodepine er at straks de får rullet opp en del av nettverket, synes nye bare å rulle inn over landegrensene.Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
Relaterte bilder
Politiet fulgte rumenerne etter tyveri fra Spar-butikken på Ljan onsdag. FOTO: PER ANNAR HOLM
Tyvene kom fra denne villaen på Kolbotn, hvor de hadde stjålet gull og smykker. FOTO: PER ANNAR HOLM
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Forberedt på langvarig storstreik
Neste uke trappes streiken i kommunal og statlig sektor kraftig opp. Det rammer nye skoler og barnehager - i tillegg til politiet og statsforvaltningen.

