-
Rosenholz-filene som Høyre-politikeren Anders B. Werp vil ha utlevert til Norge, er nøklene man trenger for å finne frem i Stasis enorme arkiv i Berlin (bildet).FOTO: Scanpix/Stortinget
Høyre: Norske Stasi-dokumenter ligger hos CIA, nå må de hentes hjem til Norge
CIA vet mer enn svensk politi om svensker som spionerte for Stasi, fastslår forsker. Slik kan det også være for Norges del.
AV: mona w. claussen
I Sverige har det ene partiet etter det andre de siste ukene signalisert vilje til å åpne sikkerhetspolitiets hemmeligstemplede mapper om de svensker som arbeidet for Stasi - østtyskernes hemmelige overvåkere.
Papirene gir en oversikt over vanlige svensker - forretningsfolk, akademikere, journalister - som av ulike årsaker valgte å gi eller selge informasjon til DDR.
Nå er også justisminister Beatrice Ask positiv til å lette på sløret. Hun inviterer alle partier til et samråd om hvordan man skal få åpnet dokumentene og samtidig ta nødvendige sikkerhetshensyn.
Er "våre" dokumenter i Norge eller i USA?
Den samme diskusjonen er påbegynt i Norge, men her er det fortsatt et stykke frem. Regjeringspartiene Ap og SV sier til Aftenposten at de er positive til åpenhet. Men justisminister Knut Storbergets foreløpige svar har skapt usikkerhet om hvorvidt viljen virkelig er til stede.
Forskere og politikere er dessuten i villrede om det norske sikkerhetspolitiet har sikret seg arkivkort over alle nordmenn som Stasi hadde kontakt med.
CIA sitter på denne oversikten. I et etterretningsmessig kupp sikret USA seg de viktige Stasi-arkivkortene, de såkalte Rosenholz-filene, da DDR gikk i oppløsning.
Les også
Vet ikke eller vil ikke svare
- Politiets sikkerhetstjeneste (PST) har ikke Rosenholtz-filene i sitt arkiv. I enkelte saker finnes det imidlertid kopi av dokumenter som stammer fra arkivet til Stasi, herunder Rosenholtz-filer, opplyste justisminister Knut Storberget i forrige måned.
Aftenposten har spurt Justisdepartementet om norske myndigheter har fått oversendt alle Rosenholz-filer fra CIA, altså kortene som viser både viktige og mindre vesentlige norske informanter. Men departementet har ikke gitt noe entydig svar.
Om Norge ikke har sikret seg alt Rosenholz-materiale om nordmenn som gikk i Stasi tjeneste, bør man gjøre det nå, mener Stasi-eksperten Helmut Müller-Enbergs. Først når dokumentene har kommet "hjem" til Norge, kan historikere og andre søke om innsyn i dem, understreker forskeren som arbeider i Stasi-arkivet i Berlin.
Høyre: - Vil ha norsk materiale under norsk tak
I begynnelsen av desember vil justisminister Knut Storberget måtte redegjøre om dette i Stortinget. I en interpellasjon spør Høyre-representanten Anders B. Werp om justisministeren vil ta initiativ til å få alle Rosenholz-filer om Stasis totale aktiviteter i Norge utlevert fra CIA.
Werp vil også vite i hvilken grad statsråden vil åpne materialet for forskere, presse og allmennhet.
- Vår hovedhensikt er å sikre at det norske Stasi-materialet kommer under norsk tak. For dette dreier seg om nordmenns dokumenterte samarbeid med Stasi, sier han til Aftenposten.no.
- Har ikke kommet til bunns
I Sverige slår forskeren Birgitta Almgren i dag fast at det svenske sikkerhetspolitiet mangler svært mye Stasi-materiale. Noe av det ligger hos CIA, noe ligger i Tyskland.
FOTO: Scanpix
- Säpos etterforskere har derfor aldri sett Stasi-svenskenes person- og arbeidsmapper. Sverige og de øvrige nordiske land må kreve at CIA utleverer samtlige dokumenter som berører nordiske borgere, skriver Almgren i avisen Dagens Nyheter torsdag.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
Rosenholz-filene
På 380 CD-ROM-plater ligger over 300.000 filmede kartotekkort fra det som het Hauptverwaltung Aufklärung (HVA), altså Stasis utenlandstjeneste. Kortene ble filmet i 1988.
Originalene ble ødelagt av Stasi rett etter Murens fall, men på ukjent vis havnet CD-platene i CIAs hender. Arkivkortene inneholder arkivreferanser, kodenavn og virkelige navn på utenlandske Stasi-agenter.
Rosenholz-filene er svært viktige, siden Stasi-arkivet er så voldsomt stort. Uten arkivkortene er det nærmest umulig for forskere å finne frem.
Norge har fått kopier av et ukjent antall arkivkort som handler om norske Stasi-informanter. Tilsvarende har andre land, som Sverige, Danmark og fremfor alt Tyskland.
Norge er undervurdert i Stasi-sammenheng, konkluderer forskeren Helmut Müller-Enbergs. Overraskende mye informasjon om norske militære og politiske forhold ble rapportert inn av Stasi-agenter, viser hans forskning.
Aftenpostens Stasi-serie
- Stor Stasi-aktivitet i Norge
- - "Lanze" var en svært viktig kilde
- Her er svenskene som jobbet for Stasi
- Historiker: - Man avslører ikke sine venner
- Forskere krever hemmelige dokumenter utlevert
- Stasi holdt hus på Skillebekk
- Per Kristian Foss (H) ber Regjeringen åpne norsk Stasi-arkiv
- SV og Ap vil åpne norsk Stasi-arkiv
- - Statsråden feilinformerer om Stasi-dokumenter
- Høyre: Norske Stasi-dokumenter ligger hos CIA, nå må de hentes hjem til Norge
- Her er nøklene til Stasis hemmeligheter
- Rosenholz-filenes historie
- Døren på gløtt for å hente hjem norsk Stasi-materiale
- Har ventet fem måneder på svar fra PST
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Forberedt på langvarig storstreik
Neste uke trappes streiken i kommunal og statlig sektor kraftig opp. Det rammer nye skoler og barnehager - i tillegg til politiet og statsforvaltningen.

