Hun ble anbefalt ikke å søke
Silje Mathea Kleftås ble anbefalt ikke å søke lærlingplass fordi det er så vanskelig å få ønsket oppfylt.
Publisert:
Oppdatert:
Derfor har hun gått almenfaglig tredjeklasse i stedet for å få den lovfestede lærlingplassen som en fortsettelse av to år på "medier og kommunikasjon". Hele poenget med å ta en yrkesfaglig utdanning er vel å få en praktisk læretid?- Ja, det er jo det. Men de var veldig ærlige på at det var vanskelig å få lærlingplass, og anbefalte oss å ha det som annetvalg og almen på første, svarer Kleftås. Hun legger til at selve målet med en fagutdanning var å kunne få en lettere vei til utdanning uten så mange prøver og eksamener.Silje gikk i en klasse med 15 elever, og vet om bare tre som har fått lærlingplass. Hun synes at søknadsprosessen i seg selv kan være vanskelig å forstå.- De fleste får læreplasser gjennom bekjente og kontakter. Det hadde jo jeg også benyttet meg av hvis jeg hadde hatt. Jeg søkte på nettet og hørte aldri noe mer enn at jeg hadde fått skoleplass, sier hun.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
Relaterte bilder
Silje Mathea Kleftås er ikke lærling i sommer. FOTO: MARTE CHRISTENSEN
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

