Ida Hjort Kraby søker ikke
Hun har fortsatt et sterkt engasjement for barn og unges interesser og rettigheter, men har valgt ikke å søke stillingen som barneombud.
AV: christine engh
- Etter at stillingen ble lyst ut på ny, har jeg tenkt nøye gjennom om jeg skulle søke igjen. Mitt engasjement for saksfeltet er uendret. Situasjonen i dag er likevel en annen enn da jeg ble utnevnt som barneombud i februar. Derfor har jeg ikke søkt stillingen som barneombud nå, sier den 47 år gamle advokaten til Aftenposten.
Les også: Kraby: - Oppfattet det aldri slik at hun ba meg søke
Hun ønsker imidlertid ikke å utdype hva hun mener med at situasjonen er blitt en annen enn den var tidligere i år.
Gledet seg til jobben
8. februar i år ble en gledesstrålende Ida Hjort Kraby utnevnt til barneombud for perioden 2008-2012 av daværende barne- og likestillingsminister Manuela Ramin-Osmundsen.Les også: Var villig til å ofre Kraby
- Jeg var glad for å bli ansett som best kvalifisert og for å bli utnevnt til stillingen. Jeg så frem til å tiltre 14. april og ta fatt på de utfordringene barneombudet står overfor i årene fremover, skriver hun.
Ramin-Osmundsen måtte senere forlate sin stilling fordi hun hadde løyet for statsministeren om sin rolle rundt utnevnelsen. Hjort Kraby valgte å trekke seg fra stillingen. Det gjorde hun ikke med lett hjerte, skrev hun i en pressemelding.
- Jeg trakk meg fra stillingen da det ble stilt vesentlige spørsmål ved ansettelsesprosessen. I den situasjonen mente jeg det riktige var å stille regjeringen og den nye statsråden fritt til å gjøre en ny vurdering og gjennomføre en ny prosess for å utnevne barneombud, understreker hun nå overfor Aftenposten.
Stillingen ble utlyst på ny, og 10. april gikk søknadsfristen ut – uten at Hjort Kraby søkte. Flere kjente advokater har søkt stillingen som barneombud, og flere av dem som søkte i forrige runde forsøker seg igjen. I går takket Reidar Hjermann av som barneombud og nestleder Knut Haanes overtok som fungerende barneombud inntil videre.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
Relaterte bilder
Ida Hjort Kraby velger å ikke søke på stillingen som barneombud. FOTO: CORNELIUS POPPE / SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

