Ikke kapasitet til kontroller nå heller
I 2007 slo Rogalandsforskning/Agderforskning fast at det er for liten kapasitet til oppfølging av innvandrerorganisasjonene, og anbefaler større vekt på besøk, rådgivning og kursvirksomhet.
Tre år senere opplever Arne Thomassen, spesialrådgiver i Akershus fylkeskommune at det fortsatt er liten kapasistet til å følge opp pengebruken. De har kontakt med organisasjonene fem-seks ganger i året, skriftlig og på telefon, pluss møter av og til.
–Hvorfor bevilges det penger til etnisk baserte formål som albansk radio og utgivelse av tamilsk hefte?
– De får det fordi det skaper trygghet og mestring, det er en omvei til integrering. Opplysninger om hjemlandet er populært. Mer enn halvparten av støtten til innvandrerorganisasjoner går til etniske grupper, sier Thomassen. I årsrapporten for 2009 skriver han at det ikke er mange initiativ til samhandling mellom innvandrerorganisasjoner og organisasjoner som representerer majoriteten og motsatt.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

