-
Forsvarssjefen deltok tidligere i sommer på en medaljeseremoni for soldater som har kommet hjem fra Afghanistan. FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM/SCANPIXFOTO: Solum, Stian Lysberg
Ikke råd til to flybaser
Forsvarssjef Harald Sunde sier Norge bare trenger en kampflybase i årene fremover. - Jeg har ikke råd til å si noe annet, sier han.
AV: frank cadamarteri
Forsvarssjefen understreker at den endelige beslutningen om en eller to baser ikke formelt er fattet. Samtidig peker han på at det med de nye F-35 jagerflyene er snakk om krever store investeringer som må gjøres på bakken. I tillegg til dette kommer eventuelt de årlige driftskostnadene med ved å drive to baser. Det skriver adressa.no.
- Med dagens budsjettrammer vil skillet mellom en og to baser ha være svært stor betydning. Dessuten klarer vi oss med en base for kampfly, sier Sunde.
400 millioner
- Velger vi man to baser så pådrar vi oss man seg ikke bare store investeringskostnader men årlige ekstra driftskostnader på mellom 300 og 400 millioner kroner. Det er veldig mye penger, sier Sunde.
- Nå snakker du om det rent økonomiske aspektet, Hva med de militære vurderingene?
- Vi klarer oss med en base. En base for den fremtidige F35-flåten, gjentar forsvarssjefen.
- Ønsker du det?
- Jeg har ikke råd til annet. Det er et økonomisk aspekt og jeg må si fra fordi jo mer vi legger opp til av kostnader for flyvåpenet, jo mindre blir det til HV, hæren, sjøforsvaret og andre.
Vil bruke sivile flyplasser
Forsvarssjefen peker også på at det med tanke på annen beredskap finnes mange sivile rullebaner og annen fly-infrastruktur som også forsvaret også kan benytte ved behov.
- Når det gjelder Ørlands fremtid og beslutningen om hvilket alternativ vi skal gå for, så er ikke den tatt, sier Sunde, og viser til at Ørland, Bodø og Evenes er alle fortsatt aktuelle.
Forsvarssjefen viser til at F35-prosjektet går nå videre på vanlig måte, hovedsakelig som en politisk prosess, men med tunge militærfaglige innspill fra forsvaret.
Første del av arbeidet er som kjent allerede sendt ut på høring. Sunde understreker likevel at det ikke er konkludert med antall baser.
Ingen endring for Værnes
Hans forgjenger som forsvarssjef, Sverre Diesen, lanserte i sin tid Værnes og anleggene i Trøndelag som et mulig fast opptreningssted for mannskaper på vei til utlandet. Sunde vil imidlertid ikke love ny militær aktivitet på Værnes.
- Det som finnes på Værnes i dag er det som er planlagt der. I hovedsak er det altså HV12, en del forsyningsstrukturer og vertskapsstøtten for allierte avdelinger. Det ligger ingen planer i dag om å endre på innholdet på Værnes, sier Sunde.
- Greier dere å utnytte kapasiteten på de mange skytebanene og de andre øvingsanleggene som er bygd opp rundt Værnes med bare dette?
- Det er en utfordring å få til en balanse mellom aktivitet, avdelinger og infrastruktur. Infrastrukturen er viktig for HV, og for utenlandske avdelinger når de settes opp her. Øvingsaktiviteten i HV er redusert, men den skal økes etter 2012, sier forsvarssjefen.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

