Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Ikke smittet av
svineinfluensa

Paret som ble undersøkt for svineinfluensa i Tromsø, var ikke smittet.

Les også:

Paret som ble lagt inn på Universitetssykehuset i Nord-Norge (UNN) mandag med symptomer på svineinfluensa, var ikke smittet.

– Vi kan bekrefte at det er negativt prøvesvar for begge, sier kommunikasjonssjef Hilde Pettersen ved UNN til VG Nett sent mandag kveld.

Mannen og kvinnen - begge i 30-årene - som er hjemmehørende i Tromsø.

De to kom nylig hjem fra ferie i Mexico, og tok selv kontakt med helsevesenet på grunn av influensalignende symptomer.

Tidligere i dag ble en mann i 40-årene innlagt på Haugesund sykehus med influensalignende symptomer , og testet for svineinfluensa. Ifølge helseminister Bjarne Håkon Hanssen tyder de foreløpge testene på at mannen ikke er smittet av sykdommen.

Verdens helseorganisasjon, WHO, hevet mandag kveld alarmnivået fra 3 til 4 på en skala fra 1 til 6.

Fase 4 betyr at sykdommen smitter mellom mennesker og kan forårsake omfattende lokale utbrudd.

Økningen fra 3 til 4 på skalaen betyr også at det er økt fare for at utbruddet skal kunne utvikle seg til å bli en pandemi, skriver NTB.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger