-
FOTO: Salvesen Geir
Ingen klattbygging
Når østerrikerne går i gang med å bygge vei, er det ikke snakk om klattutbygging som stopper opp neste år.
AV: geir salvesen
–Vi bygger ikke veier på årsbasis, nei, sier Maria-Theresia Röhsler i Transportministeriet. I stedet tar man seksårsperioder, og det som er bestemt av veibygging, gis det penger til, der Asfinag ikke håndterer den biten.
–En velfungerende økonomi trenger et velfungerende transportsystem. Men alt er ikke idyll her heller. Store deler av infrastrukturen rundt jernbanen er bygget mellom 1850 og 1910. Hele Europa har problemer med gammelt nett, sier Röhsler.
–Jernbanen rundt norske storbyer som Oslo er så dårlig at folk stadig blir sittende fast i tog som stopper på grunn av gamle signalanlegg. Dette har pågått i årevis. Hva kan man si til det?
Vi sitter inne hos toppene i Transportministeriet, med Maria-Theresia Röhsler og Franz Hammerschmied. Hva kan de egentlig si? De ler.
FOTO: Salvesen Geir
Georg Hauger er professor ved det teknologiske universitetet i Wien og ekspert på landets samferdsel. Men at Østerrike scorer så høyt på internasjonale rankinger overrasker ham.
–Det er vel slik at man stort sett ser problemene. Men offentlig kommunikasjon nær Wien er noe nær perfekt, vedgår han.
Han vil ha budsjettekniske endringer. Som å se veibygging i et 50-årsperspektiv.
–I Norge pågår det en stor debatt om finansieringen av veiprosjekter. Kritikere av den nåværende veibyggingen vil ha OPS-prosjekter, samarbeid mellom offentlig og privat, for å få utbyggingen til å gå raskere og i større biter. Hvordan ser du på det?
–Asfinag tar seg jo av byggingen av motorveiene, og de er vel ikke så begeistret for å dele på inntektene med andre aktører. Vi har bare ett OPS-prosjekt (i Østerrike kalt PPP), og akkurat det har ikke vist seg å være spesielt effektivt. Men det er jo mange modeller som kan brukes for veibygging. BOT, f.eks. – Build, Operate, Transfer. Altså at et selskap bygger og driver en vei, som etter hvert overføres til Staten. Det er jo også et alternativ.
–Og så er det jo lurt å kjøre trailere rett opp på jernbanevogner og frakte dem med fører og lastebil på skinner?
–Nei, det er det ikke. Økonomisk sett er det nonsens. Her må det store subsidier til fra det offentlige, og distansene er for små, fnyser professoren.
Noe enighet er det i at det i hvert fall er noe uenighet i mønsterlandet Østerrike.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

