Ingen støtte fra legene
Legeforeningen vil ikke støtte at leger skal gi aktiv dødshjelp, sier Lege-foreningens president Torunn Janbu.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Vi jobber for å verne om livet. Pasienten skal ikke være i tvil om at legen kommer for å hjelpe. Det er ikke forenlig med å delta i noen form for aktiv dødshjelp, sier Janbu. Hun understreker at hun ikke kjenner detaljene i praksisen hverken i Oregon, Nederland eller Belgia, som Levi Fragell viser til. Men hun sier at Legeforeningen gjennom diskusjoner om dette temaet har fått en klar holdning til legeassistert dødshjelp. - Det er et viktig prinsipp for oss at vi ikke deltar i aktiv dødshjelp. Der er den norske legeetikken entydig. Mennesker rår over sine egne liv, og vi prøver å rådgi mennesker i ulike situasjoner. Men det er noe helt annet at leger skal delta med aktiv dødshjelp, sier Janbu. Legepresidenten sier at de gjerne deltar i debatten om smertebehandling og lindring, og mener dette er et område som må prioriteres.
Les også
Siste fra seksjon
-
13-åring utskrevet fra sykehus etter gokartulykke
En 13 år gammel svensk gutt som lørdag kveld ble sendt til Ullevål sykehus etter en gokartulykke i Rakkestad i Østfold, ble søndag morgen utskrevet.
27 mai 2012 12:49
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

