Institusjonsleder vil kaste ut overgriperen
Når politiet setter i gang etterforskning av vold eller overgrep mot barn, bør ikke barnet, men den angivelige overgriperen, fjernes fra hjemmet, mener institusjonsleder.
AV: NTB
Det føles urettferdig for barnet at foreldrene blir boende. Barnas interesser må settes foran overgripernes, sier institusjonssjef Kristian Bredby ved Oslo Sanitetsforenings barnevernsinstitusjon, Brusetkollen, til Vårt Land.
Han har over 30 års fartstid i barnevernet og har sett flere hundre barn bli bortplassert på grunn av vold i hjemmet. Saksbehandlingen kan ofte ta seks til åtte måneder, sier han.
- I mellomtiden får barna ødelagt hele sin livssituasjon ved at de rykkes ut av hjemmet, skolen og nærmiljøet. Barna har ikke gjort noe galt, likevel er det de som må ut, sier han.
I februar sendte Bredby et forslag til Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet. Brevet var et innspill til den pågående revisjonen av barnevernsloven og den ventede stortingsmeldingen om vold i nære relasjoner.
Han får støtte blant annet av organisasjonen Voksne for barn. (©NTB)
Les også
Siste fra seksjon
-
Frp vil slå sammen kommuner med tvang
Frps landsmøte stemmer nå over nytt partiprogram.
25 mai 2013 15:53
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Fant førsteutgaven av Superman i veggen på falleferdig hus
35-åringen som kjøpet et falleferdig hus i Minnesota, ante ikke hvilken skatt han fikk med på kjøpet. Skjult i den ene veggen lå en førsteutgave av Superman.