-
Reindriftsamer vil gå rettens vei for å hindre høyspentledninger i luftspenn mellom Balsfjord og Hammerfest.FOTO: OLE MAGNUS RAPP
Jusprofessor: Samer er beskyttet av folkeretten
Samene kan bruke folkeretten i forsøk på å stoppe kraftmaster over reinbeitene, bekrefter jusprofessor Geir Ulfstein.
AV: gunnar magnus
Han vil imidlertid ikke kommentere hvilke muligheter de har for å vinne frem.
Ulfstein er professor i offentlig rett ved Universitetet i Oslo og spesialist på folkerett.
En av reindriftsamenes advokater, Geir Haugen, gikk nylig ut og bebudet kamp mot de planlagte høyspentlinjene gjennom Troms og Finnmark, fordi de vil ødelegge beitings- og kalvingsområder for reinen. Haugen hevder at samene har en folkerettslig beskyttelse som gjør at de kan sette foten ned for flere kraftlinjer.
Særskilt vern
Ulfstein gir Haugen rett i at samene har et særskilt folkerettslig vern.
- Det er riktig som han sier, at artikkel 27 i FNs konvensjon om sivile og politiske rettigheter gir rettigheter til etniske minoriteter, sier Ulfstein.
I konvensjonen er det blant annet snakk om retten til å dyrke egen kultur. Ulfstein presiserer:
- FNs menneskerettighetskomité har sagt at landrettigheter inngår i vernet. I den grad disse kraftledningene kan true reindriften, er det spørsmål om hvor grensen går og hva vernet omfatter.
Følger FN
Ulfstein fremholder at det etterhvert er etablert en del praksis når det gjelder urfolks rettigheter etter artikkel 27. Konvensjonen er innarbeidet i norsk lov, og man må derfor først utnytte alle rettslige muligheter i Norge. Men hvis ikke det fører frem, kan man fremme en sak for FNs menneskerettighetskomité. Og Ulfstein antar at komiteen vil være interessert i å ta en slik sak.
Komiteens avgjørelser er ikke formelt bindende. Men Ulfstein fremholder at norske domstoler vil legge vekt på hva komiteen tidligere har uttalt i lignende saker.
- Og i praksis skal det mye til for at Norge ikke respekterer det komiteen sier, tilføyer han.
Bruksrett
Ulfstein er enig med Haugen i at det også kan være aktuelt for reindriftsamene å påberope seg artikkel 14 i ILO-konvensjonen om urfolk og stammefolk, som Norge ratifiserte i 1990. Denne artikkelen omhandler blant annet retten til fortsatt å bruke landområder man tradisjonelt har hatt adgang til. Ulfstein sier han og professorkollega Hans Petter Graver la vekt på den da de utredet forslaget til ny Finnmarkslov, noe som førte til visse endringer i lovteksten.
En klagesak på grunnlag av ILO-konvensjonen kan normalt ikke føres for norsk rett, men må fremmes direkte overfor overvåkingskomiteen i ILO, sier Ulfstein.
Les også
Siste fra seksjon
-
Store problemer med å få fylle bensin
- Dette problemet gjelder hele Norge. Nå arbeider folk på spreng for å få en løsning, sier kommunikasjonssjef i Shell.
27 mai 2012 13:02
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

