Utskrift er sponset av InkClub InkClub

KrF positive til sorgdiagnose

- Mer realt å si at folk er i en sorgprosess enn å gi en psykisk diagnose.


Sønnen (32) tok sitt eget liv

- En vanskelig diskusjon

Vil ta opp saken med Brustad


- Vi har snakket om dette i KrF, sier Åse Gunhild Woie Duesund, som sitter i Stortingets arbeids- og sosialkomite.

- Vi har fått henvendelser fra folk som har mistet noen, og fått sorgreaksjoner. Særlig gjelder det folk som har opplevd å miste et barn, og som da ikke har fått sykemelding på grunn av sorgen, men heller fått en psykisk diagnose som for eksempel depresjon. Det har de opplevd som vanskelig, sier Woie Duesund.

- Mer ærlig

Hun ser ikke bort fra at KrF vil fremme et forslag om utrede en "sorgmelding", hvor sorg over døde i nær familie skal gi rett til sykemelding - hvis de rød-grønne ikke kommer med et slikt forslag.

- Dette har noe med å sette ord på virkeligheten. Folk vil uansett være borte fra jobb. Da er det mye mer realt og ærlig å si at de er i en sorgprosess. Det er bra at vi tar tak i dette, og at vi tør å snakke om døden, sier KrF-politikeren.

Også flere politiere i Helse- og omsorgskomiteen støttet i torsdagsavisen forslaget om å innføre en egen sorgdiagnose.

Ministeren venter på direktoratet

Helse- og omsorgsdepartementet sa torsdag først at dette er Arbeids- og inkluderingsdepartementets (AID) bord. Sent på etttermiddagen kastet AID ballen tilbake til helse- og omsorgsminister Sylvia Brustad & co, og og mente de må svare på om sorg bør bli bli en egen medisinsk diagnose - som igjen utløser rett til sykepenger for arbeidstakere. Brustad var torsdag ikke tilgjengelig for å kommentere saken.

- Vi vil avvente eventuelle råd vi får fra Sosial- og helsedirektoratet, som er vårt faglige organ, sier statssekretær Rigmor Aaserud i Helse- og omsorgsdepartementet.

Heller velferdspermisjon

Leder Karin Andersen (SV) i Arbeids- og sosialkomiteen er i utgangspunktet imot at sorg skal gjøres til en diagnose.

- Det er en helt normal reaksjon at man har behov for et pusterom når man er i sorg. Vi må se på hvordan vi kan løse dette slik at folk slipper å få en diagnose de ikke har, det er en belastning i seg selv.

- Men jeg vil heller finne måter å håndtere dette på, slik at praksisen som brukes i dag blir gjort lovlig - enten det blir sykemelding eller at vi ser på retten til velferdspermisjon fra jobben, sier Andersen.

Ikke tvinges på jobb

Fok bør i hvert fall ikke tvinges til å gå på jobb kort tid etter at de har mistet en av sine nærmeste, mener SV-politikeren.

- Da frykter jeg at de heller kan få mer langvarige problemer, og at vi får mer langvarige sykemeldinger, sier Andresen.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Når man mister noen, får man gjerne en sorgreaksjon. Men på hvilket grunnlag blir man sykmeldt? FOTO: SCANPIX

FOTO: Bjørn Sigurdsøn / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger