Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Mullah Krekars meldeplikt er vedtatt for å "få en viss kontroll" over personer som utgjør en sikkerhetstrussel.

    FOTO: TERJE BENDIKSBY/SCANPIX

Krekar får meldeplikt

Mullah Krekar får meldeplikt når regjeringen endrer utlendingsloven.

Personer som utgjør en trussel mot Norges sikkerhet kan pålegges meldeplikt og bestemt oppholdssted. De kan også få beslaglagt passet, heter det i forslaget til ny utlendingslov som regjeringen la fram fredag.

Endringen er en klar følge av at Krekar fortsatt oppholder seg i Norge, fordi vurderingen er at han ikke kan returneres, selv om han utgjør en sikkerhetstrussel.

– Det er viktig å sette inn tiltak mot slike personer, sier arbeids- og inkluderingsminister Dag Terje Andersen (Ap).

Poenget med å beslaglegge pass, er å hindre personer i denne gruppen i å reise ut av landet for å planlegge anslag eller annen lovstridig virksomhet, opprettholde kontakter, drive rekruttering og lignende.

Meldeplikt og pålegg om bosted foreslås «for å få en viss kontroll over personen, blant annet for å hindre at den trusselen vedkommende representerer, materialiserer seg», opplyser Arbeids- og inkluderingsdepartementet.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger