-
15 permer med bevis
Den tidligere sjefen i NRV, Ivar T. Henriksen, hevder seg uskyldig i økonomisk utroskap i den nå pågående rettsaken i Nedre Romerike Tingrett. Med 15 permer med beviser vil aktoratet felle han og hans medtiltalte.VIDEO:
Tidligere vannverkssjef Ivar T. Henriksen i tilsynelatende gemytlig samtale med spesialetterforsker Gunnar Fjæra fra Økokrim i retten i dag.FOTO: KJETIL SÆTER
Krever Henriksen for 67,3 millioner
Nedre Romerike Vannverk og Sentralrenseanlegget RA-2 krever Ivar T. Henriksen og de andre tiltalte for minst 67,3 millioner kroner.
AV: kjetil sæter
Les sentrale artikler fra Aftenpostens avsløring av vannverksskandalen
NRV og RA-2 mener tidligere vannverkssjef Ivar T. Henriksen og de andre tiltalte i saken har tappet de kommunale selskapene for 67,3 millioner kroner.
Pengene skal ha gått til innkjøp av en lang rekke biler, maskiner og annet utstyr som selskapene ikke trengte. Selskapene mener også at de er blitt overfakturert for mange millioner i forbindelse med kjøp av tjenester.
Les tidligere artikler fra rettssaken
En for alle
NRV og RA-2 mener de fem tiltalte - Ivar T. Henriksen, Pål Henrik Henriksen, Eilert Stølen, Hallvard Aanonli og Peab - er solidarisk ansvarlig for erstatningsbeløpet.
- Tapet skal kun erstattes en gang, men vi mener de tiltalte er solidarisk ansvarlig for å betale tilbake beløpet, sier økonomisjef Dag Jørgensen i NRV og RA-2 til Aftenposten.no.
- Her gjelder prinsippet "en for alle, alle for en". NRV og RA-2 kan fritt velge hvem de vil ha erstatning fra, sier selskapenes advokat, Asle Bjelland.
Kravene mot de tiltalte vil likevel reelt ikke bli helt tilfeldige. I retten i dag ga Bjelland en detaljert beskrivelse av de påståtte tapene punkt for punkt. Han fordelte også erstatningsansvar i form av summer på de ulike tiltalte. Ved å stille alle solidarisk ansvarlig, mener NRV og RA-2 at det er større sannsynlighet for at de får tilbake pengene.
Momskrav
Fylkesskattekontoret i Oslo og Akershus har varslet at de vil kreve tilbake momsrefusjon for en lang rekke av kjøretøyene og maskinene som er kjøpt. Årsaken er at NRV og RA-2 ikke hadde bruk for disse.
Fylkesskattekontorets rapport er ikke ferdig. NRV og RA-2 har fått et utkast til gjennomlesning.
- Vi forbereder nå et tilsvar, sier Jørgensen.
NRV og RA-2 mener de tiltalte må betale denne ekstraregningen. Det betyr at det endelige erstatningsbeløpet kan bli vesentlig høyere.
Vurderer flere krav
Advokat Bjelland varslet i retten i dag at NRV og RA-2 vurderer krav også mot andre enn de tiltalte.
- Vi vurderer blant annet krav mot tidligere revisor og tidligere styremedlemmer, sa Bjelland i retten.
Selskapene mener disse burde ha oppdaget den påståtte tappingen av selskapene mye tidligere.
- En endelig vurdering vil bli foretatt etter at denne saken er avgjort, sier Bjelland.
Stanset lydopptager
Aftenposten har gjort lydopptak av rettsforhandlingene i Nedre Romerike tingrett under Vannverkssaken. I dag besluttet tinrettsdommer Ingrid Smedsrud at lydopptaket skulle stanses.
Smedsrud understreket at Aftenposten hadde fått tillatelse til å ta opptak. Men etter at forsvarerne i dag motsatte seg dette, besluttet hun at opptageren måtte skrus av.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.


