Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Kystvakten øker kontrollene i Barentshavet

Kystvakten vil øke antallet kontroller av fiskefartøy i Barentshavet neste år. Den siste måneden er seks utenlandske trålere arrestert for ulovligheter i farvannet rundt Svalbard.

I helgen ble de to spanske trålerne «Monte Meixueiro» og «Garoya Segundo» arrestert av Kystvakten i fiskevernsonen rundt Svalbard. Trålerne skal til sammen ha tatt opp minst 250 tonn blåkveite, en fiskeart som er totalfredet i området.

- Dette er grov miljøkriminalitet, sier pressetalsmann og oberstløytnant Jon Espen Lien ved Landsdelskommando Nord-Norge til NTB. Lasten har en anslått førstehåndsverdi ved leveranse til mottak på rundt 5 millioner kroner, regnet ut fra en kilopris på 20 kroner.

Flere kontroller

Kystvakten jobber systematisk for å spore opp trålere som driver ulovlig fiske eller ulovlig omlasting av fisk i farvannet rundt Svalbard.

- Neste år vil vi øke kontrollene, sier sjef for kystvaktskvadron Nord, kommandørkaptein Steve Olsen, til NRK.

De to spanske trålerne som ble arrestert i helgen, var blitt holdt under oppsikt av Kystvakten i flere dager. Under inspeksjonen av «Monte Meixueiro» fredag beordret kapteinen dumping av store mengder ulovlig fanget fisk straks han hørte at Kystvaktens helikopter nærmet seg.

Dumpingen ble filmet fra et helikopter, noe som fikk kapteinen til å innrømme forholdet under inspeksjonen. Han motsatte seg likevel å sette kursen mot Tromsø. Dermed ble båten hans ble tatt under slep av «Nordkapp».

Forskningskvote

Søndagens aksjon mot «Garoya Segundo» kom etter mistanke om ulovlig fiske av blåkveite over noen dager.

- Tråleren hadde faktisk en forskningskvote på blåkveite, men den gikk ut tidlig i november. Våre anslag er at den har tatt opp minst ytterligere 100 tonn blåkveite, sier pressetalsmann og oberstløytnant Jon Espen Lien ved Landsdelskommando Nord-Norge.

Politiet i Tromsø skal stå for den videre etterforskningen av begge sakene. «Garoya Segundo» ble oppbrakt til Longyearbyen søndag ettermiddag, mens «Monte Meixueiro» er ventet til Tromsø mandag formiddag.

Kapteinen på «Garoya Segundo» er også mistenkt for fusk med papirene ved å ha oppgitt uriktige opplysninger i fangstrapporter til Fiskeridirektoratet og for å ha manipulert med fangstdagboken.

Spansk protest

Spanias generalsekretær for fiskeri, Juan Martín, leverte lørdag inn en protest til den norske ambassaden i Madrid etter arrestasjonen av de to spanske trålerne i Barentshavet. I protesten framgår det at spanske myndigheter anser fiskevernsonen rundt Svalbard som internasjonalt farvann. I likhet med Russland, godtar ikke spanjolene Norges jurisdiksjon i fiskevernsonen.

Ifølge den spanske regionavisen La Voz de Galicia vurderer Spania å gjenoppta forsøket fra 2004 på å få den internasjonale domstolen i Haag til å avgjøre om Norge har rett til å utøve myndighet i fiskevernsonen.

Fiskeriminister Helga Pedersen vil ifølge NRK ta kontakt med sin spanske kollega for å diskutere problemene med det Norge mener er ulovlig fiske i Barentshavet.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

De to spanske trålerne som i helgen ble arrestert av Kystvakten utenfor Svalbard, kan ha tatt opp over 250 tonn av den fredede blåkveiten. Her kommer "Garoya Segundo" til kai i Longyearbyen søndag kveld etter at den ble oppbragt av kystvaktskipet "Svalbard". FOTO: BIRGER AMUNDSEN / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Er det greit å amme barn til de er fem år?

Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger