-
– SJOKKERT: – Med så mye feilaktig og sensasjonspreget mediedekning forstårjeg hvorfor det er så mange rykter og motforestillinger om oss i Norge, skriver Joshua French.FOTO: JØRGEN R. LOHNE
Les forsvarsskriftet fra French
Fra fengselscellen i Kisangani går Joshua French hardt ut mot norske medier og journalister.
AV: vibeke buan
På familienes nettsted www.freefrenchandmoland.com. har familien til Joshua French og Tjostolv Moland i dag publisert et forsvarsskrift fra French, basert på notater 27-åringen har skrevet mens han har sittet fengslet i Kongo.
Her går nordmannen blant annet til angrep på norske medier og journalister som har dekket rettssaken mot de to. French og Moland har blant annet lest utskrifter fra nettaviser som familiemedlemmer og kontaktpersoner har tatt med til dem i cellen.
– Medier har kjøpt "bevis"
– Jeg kan ikke si annet enn at jeg er sjokkert! Med så mye feilaktig og sensasjonspreget mediedekning forstår jeg hvorfor det er så mange rykter og motforestillinger om oss i Norge, skriver French.
Han tar blant annet for seg den mye omtalte treningsvideoen, som han hevder VG kjøpte av de to nordmennenes tidligere samarbeidspartner i Uganda, "vel vitende om at det var tjuvegods".
– Dette reflekterer hvordan media har holdt på mens vi har sittet arrestert, hevder French, som også hevder at VG kjøpte Tjostolv Molands mobiltelefon fra etterforskningsleder Wawara i Kongo.
– Sannheten er at i Afrika kan alt kjøpes og samtlige medier har kjøpt "etterforskningsmateriale" og "bevis", sier Joshua French.
VGs nyhetsredaktør Helje Solberg avviser blankt påstandene fra French.
– Av hensyn til kildevernet kan vi ikke si noe om hvordan VG fikk tilgang til til videoen. Men generelt kan jeg si at French kaster ut en rekke grunnløse påstander. Og VG har selvsagt ikke kjøpt noen mobiltelefon av Wawara. Vi har heller ikke betalt for noe materiale. Vår holdning er at betalingsjournalistikk er i strid med god presseskikk, sier Solberg til Aftenposten.no.
Punkt for punkt tilbakeviser Joshua French beskyldningene han mener er framsatt av norske medier. Han omtaler blant annet bankranet han og kameraten skal ha planlagt i Kisangani, bildene som har blitt publisert av de to nordmennene med militære uniformer og våpen, og påstander om Tjostolv Molands selskap Soecial Intervention Group(SIG).
– Det er veldig mange saker jeg vil kommentere, både når det gjelder media, vår behandling her i Kongo, retten, bevisene og de to fornærmede/vitnene/informantene/mistenkte, skriver French.
– Sympati med enken
Han uttrykker sympati med enken som har mistet sin mann, og skriver at han fikk vondt av å høre om hennes problemer med penger.
– Våre kongolesiske juridiske rådgivere ....har rådet oss til å ikke gi noe penger enda. Dette ville være å innrømme skyld ifølge dem, og militæret ville utnytte det akkurat slik de gjorde nå med Tjostolv i psykotisk og dopet tilstand på sykehuset, hevder Joshua French.
– Jeg er sikker på at vi kan få til en ordning med økonomisk hjelp når vi ikke er i et justismord av en "rettssak".
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

