-
Lynet herjet på oslohimmelen tirsdag kveld.
Lyn og torden tok meteorologene på senga
Tordengudene tok meteorologene på senga da de tirsdag satte ny lynrekord for sesongen.
SINTEFs målinger viser 20.171 lynnedslag for det siste døgnet – en foreløpig toppnotering for 2008.
Men det kraftige tordenværets omfang kom overraskende på landets meteorologer. Samtidig som lynene lyste opp hele Oslo by tirsdag, meldte Meteorologisk institutt (MET) og NRKs værside yr.no fortsatt strålende vær.
– Lavtrykket ble mye kraftigere enn forventet. Vi hadde varslet det nord for Oslo, men ikke trodd at det skulle komme så langt ned som til fjorden, forklarer meteorolog Ingrid Bentsen i MET.
Også Storm Weather Center traff et stykke fra blinken på sitt varsel.
– Vi hadde det på værmeldingen som ble sendt tirsdag, men hadde det ikke på mandag. Når det har vært varmt i så lang tid og kommer lokale byger er det vanskelig å forutse omfanget, sier Beate Tveita i Storm.
Ingen store ulykker
Tordenværet, som rammet indre strøk fra Sør-Trøndelag til Østfold, og i mindre grad vestover mot Rogaland, medførte ingen alvorlige hendelser. Men flere vaktsentraler fikk det hektisk likevel.
– Her har det vært full rulle. Det ulte og gikk i alarmer over hele byen, og det har vært flere skogbranner utløst av lynnedslag, sier operasjonsleder Lars Evensen ved Nordre Buskerud politidistrikt i Hønefoss til NTB, men legger til at kraftig regnvær gjorde at ingen av branntilløpene utviklet seg videre.
I Os i Nord-Østerdal ble en 36-årig mor og hennes datter truffet av lynet ved Forolsjøen. De ble fraktet til St. Olavs hospital i luftambulanse, men fikk bare lettere skader, skriver Østlendingen.
I Hedmark og Oppland forårsaket lyn en rekke strømbrudd og en del haglbyger – og antente småskog og lyng flere steder.
– Vi hadde branner i Rendalen, Tynset og Alvdal, men disse ble raskt slukket av brannvesenet, sier operasjonsleder Hans Engh i Hedmark politidistrikt til NTB.
Politiet i Vest-Oppland melder om lignende lettslukkede branntilløp i Valdres og Sør-Aurdal.
Mer torden framover
I Oslo hadde værgudene tydeligvis også bestemt seg for bare å underholde. Politiets operasjonssentral hadde etter flere timer med spektakulært lysshow og regn ikke registrert noen alvorlige hendelser.
Men Østlandet kan belage seg på dundrende forstyrrelser i sommerværet også i dagene framover, før temperaturomslaget blir mer permanent til helgen.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

