Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Mener flere ansatte vil gi lavere fravær

Fagforbundets leder Jan Davidsen mener flere ansatte vil gi lavere sykefravær.

– Økt grunnbemanning og forebyggende arbeid vil gi lavere sykefravær. Vi tror at en god del av sykefraværet skyldes summen av effektiviseringspress og bemanningsnormer som vi har vært igjennom i de siste 15-20 årene, sier forbundsleder Jan Davidsen i Fagforbundet til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Davidsen ser for seg at kommunene kan ansette flere folk i faste stillinger ved å bruke fra budsjetter som er ment for vikarer og engasjementer.

Forbundslederen mener at mange mennesker har et arbeidsliv som gjør at de blir syke.

– Arbeidspresset er stort, og det har skjedd store omstillinger som ikke har vært forankret i førstelinjen. Dette har skapt frustrasjon, forbannelse og mistrivsel. Men jeg tror ikke dette er noe spesielt for kommunal eller offentlig sektor. Dette er et gjennomgående problem i hele arbeidslivet, sier Davidsen.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger