Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Det var her ved St. Olavs hospital i Trondheim at man lørdag kveld påviste influensa A (H1N1). Det er fortsatt uklart om det dreier seg om svineinfluensa.

    FOTO: GORM KALLESTAD/SCANPIX

Mistanke om svineinfluensa i Trondheim

Det er påvist et influensa A-tilfelle ved St. Olavs hospital.

Ved St. Olavs hospital i Trondheim har man lørdag kveld påvist et tilfelle av influensa A(H1N1) hos en kvinne i slutten av 20-årene. Kvinnen kom hjem fra Mexico i forrige uke.

Helsedirektoratet understreker overfor Aftenposten.no at en positiv influensa A(H1N1)-prøve ikke er ensbetydende med at pasienten har såkalt svineinfluensa.

Sender prøver til Folkehelseinstituttet

- Den reelle situasjonen er at vi her har nok et mulig tilfelle av svineinfluensa, slik vi har hatt flere ganger de siste dagene, understreker fungerende direktør Frode Forland i Helsedirektoratet overfor Aftenposten.no.

- Det er påvist en influensa A (H1N1), men den er ikke subtypet - det vil si at det ikke er bekreftet laboratoriemessig at dette er samme type influensa som er påvist i Mexico. Det er sendt prøver fra St. Olavs hospital til Folkehelseinstituttet for videre analyse, og det får vi svar på i morgen, sier Forland.

Undergruppe

Også Folkehelseinstituttet understreker at det foreløpig er usikkert om dette dreier seg om svineinfluensa.

- Svineinfluensaen som har spredt seg i Mexico, er bare en undergruppe av influensa A (H1N1), så vi kan ikke slå fast noe før vi har fått analysert prøvene, forklarer pressekontakt Ingunn Johansen Brenne ved Folkehelseinstituttet til NTB.

Les også: - Hadde gjerne sett et mer presist navn på viruset

Trondheims-kvinnen fikk influensasymptomer noen dager etter at hun kom hjem, og oppsøkte lege torsdag. Blodprøven ble deretter sendt til St. Olavs hospital for analyser. Kvinnen er ikke innlagt på sykehus.

To influensa A-tilfeller som ble påvist i Norge fredag, viste seg å være vanlig sesonginfluensa.

Lørdag kveld konkluderte Folkehelsa derfor med at det ikke er bekreftet noe utbrudd av den aktuelle H1N1-varianten i Norge. Prøver fra til sammen over hundre nordmenn er analysert.

- Alle prøver vi har analysert hittil er negative, men det er bare et tidsspørsmål før vi får et tilfelle i Norge også. Ved tidligere pandemier har vi sett at smitten har stoppet litt opp over sommeren, og så ekspandert på høsten igjen. Hvorvidt det samme vil skje nå er det for tidlig å si, sier overlege Bjørn Iversen ved Folkehelseinstituttet til NTB.

Tilfeller av svineinfluensa

Rosa markører: mulige tilfeller. Lilla markører: bekreftede tilfeller. Markører uten svart prikk: dødsfall. Kart og innhold er hentet fra ekstern kilde, se full versjon her. Aftenposten tar ikke ansvar for innholdet på eksterne nettsteder. Se større kart her.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger