Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Tre personer ble pågrepet etter festen.

    FOTO: BJARTE TRETTENES

Mistenker GHB-overdose etter dødsfall

Det livsfarlige dopet GHB kan ha krevd sitt første liv i Bergen.

Klokken 06.35 torsdag morgen kommer meldingen til politiet. GHB-overdose på Landås. I over en time jobber ambulansepersonellet med å få liv i den 29 år gamle mannen. Men livet står ikke til å redde.

- Mannen døde på Haukeland i 14-tiden i går ettermiddag, sier politiførstebetjent Carl-Petter Leganger ved Bergen Sentrum politistasjon til BT.no.

Politiførstebetjenten kan ikke huske at det tidligere har vært registret dødsfall i Bergen som er forårsaket av GHB. Nå venter Leganger på obduksjonsrapporten. Det kan ta noen uker før den foreligger.

- Det har vært antydet at det har vært inntatt GHB. Men det er altfor tidlig å si om dette er riktig og om det har hatt noe betydning for dødsfallet, forteller Leganger.

Det ble tatt beslag i leiligheten, men Leganger vil foreløpig ikke si noe om hva. Festdeltakerne var i 20- og 30-årene.

- I avhørene kom det frem at det var en del mennesker som var samlet i leiligheten. Når avdøde hadde lagt seg på et rom reagerte de etter hvert på at han var livløs. De satte i gang med hjertekompresjon og kontaktet politiet, forteller Leganger.

Tredobling av overdoser

På AMK-sentralen på Haukeland Universitetssykehus har de i september og oktober sett GHB-overdosetallene gå rett til værs.

- Vi har sett en faretruende utvikling. Forekomsten av GHB-overdoser har tredoblet seg fra januar i år til oktober.

Det forteller Guttorm Brattebø, seksjonsoverlege ved AMK-sentralen på Haukeland Universitetssykehus.

Tallene er hentet fra en statistikk sentralen selv fører på bakgrunn av de henvendelsene de får inn.

Flere yngre

Brattebø har merket seg at det er mange unge personer som tar GHB.

- De personene vi behandler er yngre personer og som vanligvis ikke vil ta intravenøse stoffer. Det er en annen brukergruppe en de som er i Nygårdsparken.

- Dette er noe som finnes mange steder i ungdomsmiljøet, forteller Brattebø.

Han har sett overdoser hos ungdommer ned i 16-årsalderen.

Politiet er bekymret over tallene AMK-sentralen har presentert for BT.no.

- Det er bekymringsfullt, for det viser at det er mange som ikke greier å dosere når de først misbruker dette og det kan få fatale følger, sier politiførstebetjent Carl-Petter Leganger.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger