-
Låveveien glødet for Sigrid
Naboer til drepte Sigrid Giskegjerde Schjetne fylte Låveveien på Østensjø med lys lørdag kveld.VIDEO: Aftenposten Video
Naboer fylte Sigrids hjemvei med lys
Fem uker etter at Sigrid forsvant, og nesten én uke etter at hun ble funnet død i et skogholt på Kolbotn, ble nabolaget til 16-åringen i går kveld fylt av lys og fakler.
AV: sofie gran aspunvik, june westerveld
Daglig har gatenavnet vært nevnt i nyhetssendinger og aviser.
Låveveien, som strekker seg fra Statoil-stasjonen ved Østensjø skole til Hellerud T-banestasjon ved Tveita, skulle være siste etappe for Sigrid på vei hjem fra filmkveld hos en venninne natt til 5. august.
Lørdag kveld ble den én kilometer lange strekningen lyssatt med fakler av flere hundre naboer.
Video
For initiativtager Kristin Bjerke (48), firebarnsmamma og selv oppvokst på Østensjø, er nærmiljøet blitt fremmedgjort de siste ukene. Stedene hun kjenner så godt, gatene barna følger på vei til og fra fotballtrening, er blitt sentrale navn i en drapssak.
Så for seg opplyst vei
- Da vi sto i skolegården etter de intense ukene og skulle takke hverandre for leteinnsatsen, kjente jeg at det var et behov der for ikke å sette punktum. Alle oss samlet, så nærmere hverandre, det var en god følelse, sier Bjerke.
Nesten umiddelbart så hun for seg Låveveien, varm og opplyst i høstkvelden.
- Dette er veien hun skulle gått, og det var på mange måter den lyseste og tryggeste veien i livet: veien hjem. Nå kan vi vise at det er nettopp sånn det bør være her.
Hun får støtte fra flere fremmøtte naboer.
- Vi vil ta denne veien og dette nabolaget tilbake. Vi ønsker at våre 16-åringer skal kunne gå alene klokken tolv om natten, sier Ida Kvalvaag (44), som tok del i markeringen sammen med familien.
Hentet datteren samme natt
- Oppslutningen om dette initiativet viser at det er mange foreldrehjerter der ute som føler sterkt med foreldrene til Sigrid, sier Morten Micalsen (45) fra Abildsø.
Sammen med datteren Hannah (13), sønnen Noah (5) og nabo Emma (6) har han tent lys noen hundre meter fra barnehagen hvor Sigrids sko, sokk og mobiltelefon ble funnet.
Under en time før Sigrid forsvant, natt til 5. august, hentet han datteren tenåringsdatteren på fest et par kilometer unna Låveveien. De brutale tilfeldighetene føles lammende. Han har vært med å lete. Nå er det tid for å svare, mener Micalsen.
- Dette arrangementet er et sterkt signal om at det ikke er et slikt nærmiljø vi vil ha. Det er, og skal være, et godt og trygt sted å vokse opp, sier Micalsen, og legger en hånd på skulderen til datteren Hannah.
13-åringen Synes området er et fint sted å vokse opp. Samtidig synes hun det er rart at det er så nært - og at hun selv var i nærheten da Sigrid forsvant.
- Det er fint å se at så mange bryr seg og deltar på lysmarkeringen. Jeg tror og håper at jeg vil fortsette å føle meg trygg her, sier Hannah.
Moren og søsteren til Sigrid Giskegjerde Schjetne deltok under markeringen.
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Jensen: - Noen klimaendringer er menneskeskapte
Frp-leder Siv Jensen sier at partiet anerkjenner at det fins menneskeskapt påvirkning på klimaet. Hun hevder at dette har vært partiets standpunkt lenge.
19 mai 2013 19:50
Sigrid-saken
Sigrid Giskegjerde Schjetne (16) ble meldt savnet natt til søndag 5. august 2012 da hun ikke kom hjem til avtalt tid.
Store politistyrker og frivillige lette etter henne i store deler av Oslo og Akershus.
Mandag 3. september fant politiet Sigrid død i et skogholt på Sofiemyr i Oppegård kommune i Akershus, sørøst for Oslo.
Politiet har pågrepet to menn (37 og 64) som er siktet for drap eller medvirkning til drap.
Flere bilder
Lys og fakler lyste opp langs Låveveien på Østensjø lørdag kveld. FOTO: Jan T. Espedal
Hannah og far Morten Micalsen dro sammen hjem fra festen hun hadde vært på rett før Sigrid forsvant. FOTO: Sofie Gran Aspunvik
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?
Hver ikke-vestlige innvandrer koster Norge rundt 4,1 millioner kroner i snitt i livsløpet, skriver Finansavisen.
Pornosensorene har Kinas mest bisarre jobb
Blant verdens mest spesielle skrivebordsjobber, er nok kontrollen av ulovlige pornofilmer som florerer rimelig fritt i Kina.