Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Coutela skulle stå på listen til det kontroversielle høyrepartiet som er ledet av Marine Le Pen ved lokalvalget i mars neste år.

    FOTO: LIONEL BONAVENTURE / AFP

Nasjonal Front kaster ut Breivik-tilhenger

Et medlem av det høyreradikale franske partiet Front National (FN) er suspendert etter at han støttet terrortiltalte Anders Behring Breivik på bloggen sin.

Alt om tragedien

Les også:

Jacques Coutela, som var kandidat for FN ved lokalvalget i mars og som raser mot islam på bloggen sin, kaller Breivik et ikon og den viktigste forsvareren av Europa.

Han sammenligner også Breivik med Karl Martell, den militære føreren som stanset islams frammarsj i Vest-Europa i det sjuende århundre.

Generalsekretæren i Front National, Steeve Briois, sier at Coutela blir suspendert og må svare for seg i en disiplinærkomité i partiet.

Coutela fjernet raskt innlegget på bloggen sin og sa at han ikke støtter terrorisme selv når terroren har sitt utspring i ideer han deler.

Et annet FN-medlem, Laurent Ozon, som sendte flere Twitter-meldinger der han knyttet terrorangrepet til økende innvandring i Norge, er ikke suspendert. Han sier han bare har fått en påminnelse fra partiledelsen om partilinjen.

Selv om Front National er imot innvandring slik som Breivik, har partiet i likhet med andre ytterliggående partier i Europa tatt avstand fra Breiviks handlinger.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Tooji: - Kan ikke annet enn å le

BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger