-
Andreas Bull-Gundersen, som er bløder, ble avvist på legevakten etter at han fikk kastet et ølglass i hodet.FOTO: PRIVAT
Nordmannens liv kunne vært reddet i København
Rigshospitalet i København innrømmer at livet til Andreas Bull-Gundersen (25) kunne vært reddet med skikkelig behandling.
AV: hans o. torgersen (multimedia) , knut a. knut a. nygaard
Etter massiv omtale i norske og danske medier, velger nå Rigshospitalet for første gang å kommentere saken, der 25 år gamle Andreas Bull-Gundersen ble funent død etter å ha blitt avvist ver Rigshospitalet.
I en pressemelding innrømmer nå medisinsk direktør Jannik Hilsted at nordmannens liv kunne vært reddet med riktig behandling:
- Tragisk forløp
- Det er snakk om et tragisk forløp, hvor Rigshospitalet har viderehenvist en pasient, hvor den rette behandling formentlig kunne ha reddet den unge mannens liv, sier Hilsted i pressemeldingen.
Den 25 år gamle studenten oppsøkte Rigshospitalets legevakt forrige helg, etter at han ble slått med et tungt ølglass i hodet på et utested i København.
Skal undersøkes
Embedslegen i København - tilsvarende fylkeslege på norsk - er nå koblet inn i saken, og skal undersøke det som skjedde da Bull-Gundersen ba om behandling etter å ha blitt truffet i hodet av et ølglass.
- Vi har blitt kontaktet av politiet i denne saken, sier Arne Schiil Thomsen - embedslege i byen.
- Vi får nå oversendt alle rapportene fra politiet, sier Thomsen til Aftenposten.no.
Les også: - Avvist på legevakten - døde hjemme i sengenBull-Gundersen hadde en alvorlig blødersykdom - hemofili - men ble trolig ikke forstått da han forsøkte å forklare dette.
- En kamerat og en venninne var med ham på sykehuset, sier Bull-Gundersens mor – Elisabeth Sann - til Aftenposten.no.
- Han ble anbefalt å dra til sykehuset av politiet, men der var det vanskelig i hele tatt å få tak i noen, sier Sann, som har snakket med kameraten til den avdøde sønnen om det som skjedde etter bataljen på utestedet.
- Da de omsider fikk kontakt med en ansatt på sykehuset, var Andreas veldig klar på hva han trengte av behandling. Han fortalte at han var bløder, men dette ble ikke forstått. Vedkommende på sykehuset bemerket han han jo slett ikke blødde, og bare hadde en liten kul på hodet, sier moren.
- Da sa han at han hadde hemofili. Svaret han da fikk var at "homofili – det trenger du ikke behandling for", og at han burde dra hjem, sier hun.
25-åringen ble funnet død tirsdag og obduksjonen viste at dødsårsaken var hjerneblødning som følge av skade på venstre side av hodet.
Politiet vil offentliggjøre bilder fra et overvåkningskamera etter helgen, dersom de ikke klarer å identifisere og pågripe mannen som kastet ølglasset på Bull-Gundersen før det. Ifølge politiet har de meget gode bilder av hendelsen og gjerningsmannen.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

