-
<b>Hatkriminalitet.</b> Regjeringen innrømmer over for FNs menneskerettighetsråd at Norge har problemer med «hatkriminalitet og hatefulle angrep mot spesielle minoritetsgrupper i Norge», og at det er store mørketall.FOTO: MONICA STRØMDAHL
Norge pisker seg selv overfor FN
I en overraskende selvkritisk rapport til FN, innrømmer Norge en rekke brudd og problemer med menneskerettighetene.
Klikk her for å lese hele rapporten
Bildet av «Drømmelandet Norge» sprekker etter at Stoltenberg-regjeringen har gjennomgått menneskerettighetssituasjonen her i landet. I en uvanlig «selvpiskende» rapport til FN, peker utenriksminister Jonas Gahr Støre og regjeringen på en rekke brudd på menneskerettighetene i Norge.
Dette er Norges første rapport til FNs menneskerettighetsråd, som i desember skal evaluere hvordan ett av verdens rikeste land følger opp menneskerettene. På en rekke områder gir Regjeringen meget kritiske synspunkter på forholdene i Norge:
* For mye familievold, overgrep og voldtekter mot kvinner.
* For store lønnsforskjeller mellom kjønnene.
* Innvandrere blir diskriminert.
* For mye hatkriminalitet.
* Barn blir for dårlig behandlet i fengsler.
Kinesiske, russiske, saudiarabiske, cubanske og pakistanske diplomater i FNs menneskerettighetsråd får seg trolig en overraskelse når de ser hvordan Stoltenberg-regjeringen svinger pisken over Norge, blant annet når det gjelder forholdene for norske kvinner.
–Den største forskjellen er at kvinner er underrepresentert i styrende posisjoner, at langt flere kvinner jobber deltid, og at kvinner i gjennomsnitt tjener bare 85 prosent av hva det menn tjener i måned, konkluderer Regjeringen.
Regjeringen slår også fast at ni prosent av alle norske kvinner over 15 år har vært offer for alvorlig vold, enten av deres nåværende eller tidligere partner.
–Vold i hjemmet er et alvorlig sosialt problem i Norge, konkluderer Regjeringen overfor FN, og påpeker at «de siste fem årene er antallet rapporterte voldtekter i Norge økt med 34 prosent».
Diskriminering.
Personer med minoritetsbakgrunn har dessuten «en særlig risiko for å bli utsatt for diskriminering i Norge, særlig i arbeidslivet», mener Regjeringen.
–Norge står overfor utfordringer i forbindelse med hatkriminalitet og hatefulle angrep mot spesielle minoritetsgrupper, skriver Norge til FN.
Funksjonshemmede i Norge møter dessuten altfor mange barrièrer og risikerer diskriminering. –Det er vært relativt liten oppmerksomhet om dette spørsmålet i Norge, både offentlig og privat, bemerker Regjeringen.
Regjeringen viser også til at bruken av tvang i innen psykisk helsevern er høy i Norge, sammenlignet med mange land. Mange klager fra pasienter, pårørende og helsepersonell, samt «mangelfull og feil» rapportering, tyder på at tvangsbruken kan reduseres, heter det i rapporten til FN.
Barn i fengsler
. Regjeringen tar særlig sterk selvkritikk når det gjelder hvordan Norge behandler mindreårige og barn som er dømt til fengselsstraff, samt fanger med psykiske lidelser. Det påpekes at barn under 18 år må sone i fengsler sammen med eldre fanger. –Mange barn er innesperret langt fra deres hjem og deres foreldre og slektninger, de tilbringer for mye tid i isolasjon i fengselscellen og oppfølgingen etter at de slipper ut av fengsel er mangelfull.
Norsk skole får også gjennomgå i rapporten. Regjeringen peker på at det er behov for bedre opplæring av norske barn om menneskerettigheten.
–Norge mangler en oversikt over kurs, lærerkvalifikasjoner, opplæring og kunnskap om i hvilken grad lærere har nok kompetanse til å identifisere mulige brudd på menneskerettighetene.
Stille i valgkampen.
Paradoksalt nok ble de færreste av temaene Regjeringen peker på overfor FN nevnt i valgkampen. Hverken familievold, diskriminering i arbeidslivet, fengsling av barn eller forholdene for utviklingshemmede ble knapt omtalt av mediene eller de politiske partiene. Samtidig er det flere områder hvor Regjeringen i liten grad tar selvkritikk, blant annet når det gjelder asylpolitikken og eldreomsorgen.
På grunn av stortingsvalget er det ennå ikke avgjort hvilke statsråder som skal forsvare Norge i FNs menneskerettighetsråd under høringene i desember.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
Relaterte bilder
<b>Diskriminering av innvandrere.</b> Personer med minoritetsbakgrunn har særlig risiko for å bli utsatt for diskriminering i Norge, særlig i arbeidslivet. Regjeringen viser til at 25 prosent av innvandrere utgjør 25 prosent av de arbeidsledige. FOTO: STEIN J. BJØRGE
<b>Lønnsforskjeller.</b> Lønnsforskjellene mellom kvinner og menn er fortsatt for store i Norge, mener Regjeringen. I FN-rapporten peker Regjeringen at norske kvinner i snitt tjener bare 85 prosent av hva menn tjener. FOTO: GORM KALLESTAD
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.


Kommentarer