Norsk kristenavis fordømmes i Saudi-Arabia
Den norske kristenavisen Magazinet blir skarpt fordømt av Den islamske konferanseorganisasjonen OIC for å ha publisert omstridte karikaturtegninger av profeten Muhammed.
Det var onsdag at den mektige organisasjonen som har 57 nasjoner som medlemmer, uttrykte den skarpe fordømmelsen av Magazinet for å ha trykket bildene som tidligere er publisert i Jyllands-Posten, og som har utløst voldsomme protester fra muslimske miljøer både i Danmark og i den islamske verden.
OIC fordømmer på det skarpeste «trykkingen av blasfemiske og fornærmende karikaturer av profeten Muhammed i det norske bladet Magazinet etter at de tidligere ble trykket i Jyllands-Posten,» heter det i en erklæring som ble sendt til nyhetsbyrået AFP.
OICs generalsekretær Ekmeleddin Ihsanoglu mener at «slike islamofobiske handlinger går langt ut over ytringsfriheten og pressefriheten fordi de dypt sårer følelsene til en femdel av menneskeheten», ifølge erklæringen.
Han appellerte til ledende figurer i den kristne og jødiske verden som hittil har arbeidet for dialog, om å ta et standpunkt i saken, som han mener krenker internasjonale prinsipper og verdier som ligger innbakt i forskjellige FN- resolusjoner.
Magazinet trykket 10. januar de samme tegningene som Jyllands-Posten trykket i september i fjor. Redaktør Vegard Selbekk skrev i forbindelse med publiseringen at han er lei av at ytringsfriheten forfaller. Han viser til drapet på den nederlandske filmregissøren Theo van Gogh i 2004 som et eksempel på at ytringsfriheten blir truet av en religion som ikke er redd for å bruke vold.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
27 mai 2012 10:22
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tooji: - Kan ikke annet enn å le
BAKU (Aftenposten.no): - Europa ville ikke ha meg, de tygget meg litt, så spyttet de meg bare ut igjen, sier en lattermild Tooji til Aftenposten.
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Hvorfor blir vi så provosert av mødre som ammer store barn? Marit ga bryst til sønnen var fem år. Gravide Tatjana ammer datteren Julija (3,5 år), og har ingen planer om å slutte – heller ikke når den nye babyen blir født.

